Aktualności

Pierwsze w Polsce testy kajdanek

image Dobiegły końca pierwsze testy „kajdanek sztywnych”, które przeprowadzili wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Nowa odmiana tego środka przymusu bezpośredniego nie posiada tradycyjnego łańcuszka, lecz sztywny uchwyt. Były to pierwsze testy tego sprzętu w Polsce.

Koncepcja wyrkorzystania takiej odmiany kajdanek w policyjnej służbie to pomysł policjantów z Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Kierując się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z codziennej służby, lubuscy policjanci zwrócili się z prośbą do wykładowców interwencji policyjnych Szkoły Policji w Słupsku o przeprowadzenie testów z takim właśnie rodzajem środka przymusu bezpośredniego.
Co ciekawe, kajdanki te wypatrzył jeden z policjantów lubuskiej "konwojówki" na wyposażeniu funkcjonariuszy między innymi w Izraelu i Wielkiej Brytanii. Kolejną ciekawostką jest fakt, że sprzęt ten na zamówienie zagranicznych Policji produkują polskie firmy.

W przeprowadzonych testach policyjni wykładowcy ze Słupska skupili się na założeniu kajdanek na ręce trzymane z przodu w postawie stojącej, na ręce trzymane z tyłu w postawie stojącej, z oparciem o ścianę lub inną przeszkodę, postawie klęczącej oraz w leżeniu przodem. Daje to pełne spektrum sytuacji, w jakich policjanci jednostek terenowych mogliby stosować ten rodzaj środka przymusu bezpośredniego.
Testem objęto kilkanaście osób o różnej budowie ciała, odmiennym zakresie ruchomości stawów, przy uwzględnieniu odmiennych sytuacji. Z punktu widzenia taktyki interwencji, analizy przypadków użycia środków przymusu bezpośredniego, w tym kajdanek, elementem niebezpiecznym, wywołującym zdecydowaną agresję jest moment zakładania kajdanek.

Techniki zakładania kajdanek sztywnych zostały opracowane w taki sposób, aby jak najmniej odbiegały od technik stosowanych przy wykorzystaniu kajdanek zwykłych. Skupiono się przede wszystkim na możliwości wykorzystania uchwytu sztywnego zarówno podczas zakładania kajdanek jak i podczas transportowania.

image Pierwsze testy pokazały, że kajdanki sztywne skutecznie krępują ruchy osoby, minimalizują szanse na oswobodzenie się czy przełożenie kajdanek do przodu. Sztywny uchwyt sprawia, że dobrze leżą w dłoni, co można wykorzystać przy transportowaniu osób. Mogłyby one służyć także do obezwładniania osób (ze względu na ich rękojeść, można stosować różnego rodzaju uciski aktywując miejsca wrażliwe, zakładać dźwignie, a nawet zadawać uderzenia).

Zdaniem wykładowców, którzy testowali „kajdanki sztywne”, bez wątpienia w niektórych przypadkach mogłyby one być alternatywą dla kajdanek zwykłych. Policjanci podkreślili jednak zgodnie, że to indywidualne wyszkolenie policjanta jego umiejętności, wiedza i sumienne podejście do wykonywanych obowiązków służbowych mają decydujący wpływ na efektywność wykonywanych czynności. Środek zapobiegawczy jakim są kajdanki powinien być tylko skutecznym uzupełnieniem.

W kolejnej fazie testów policyjni wykładowcy ze Słupska ćwiczyć będą wykorzystanie kajdanek z uchwytem sztywnym w jednostkach terenowych. Między innymi z udziałem policjantów sekcji konwojowej i samodzielnego pododdziału antyterrorystycznego Policji.
O efektach kolejnych prowadzonych testów będziemy informować na łamach naszego portalu.

(4.2.2015)

Powrót na górę strony