Aktualności

O Prokuraturze i Policji po 1 lipca 2015 roku

image Wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej słupskiej Szkoły Policji wziął udział w konferencji naukowej „Przyszłość Prokuratury po zmianach w 2015 roku”. Konferencja zorganizowana została przez Stowarzyszenie Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Celem konferencji była publiczna, naukowa dyskusja poświęcona zmianom przepisów procedury karnej wchodzących w życie z dniem 1 lipca 2015 roku wynikających z uchwalenia ustawy z dnia 27 września 2013 roku o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1247).

W gronie przedstawicieli nauki, prokuratury i sądownictwa, adwokatury oraz Policji przedyskutowano uchwalone przepisy, które przewidują rewolucyjną przebudowę procedury karnej - wprowadzają kontradyktoryjny model postępowania karnego oraz istotne zmiany w prowadzeniu postępowania przygotowawczego.
Zmiany zakładają między innymi, iż „wypowiedzi świadka” Policja utrwalać będzie, co do zasady w formie notatki urzędowej, a w przypadku, gdy przystąpi do przesłuchania - w formie protokołu ograniczonego do zapisu najbardziej istotnych oświadczeń. Natomiast, jeśli zeznania świadka będą miały szczególne znaczenie dla procesu, Policja będzie mogła skierować wniosek do prokuratora o przesłuchanie świadka.

Uchwalone zmiany przewidują nie tyle wprowadzenie całkowicie nowej instytucji tak zwanego sędziego śledczego, ale przywracają instytucję sędziego śledczego, może nie w klasycznym kształcie, jak tę instytucję regulował kodeks postępowania karnego z 1928 roku, ale obecne polskie rozwiązanie przyjmuje model niemiecki z pewnymi elementami modelu francuskiego.
Sędzia śledczy byłby organem powołanym do kontroli legalności działania prokuratury i Policji w postępowaniu przygotowawczym. Jego obowiązkiem byłoby też utrwalanie dowodów dla sądu, przez co nie trzeba by było ich powtarzać na etapie procesu sądowego.

Sędzia śledczy występowałby jedynie w najpoważniejszych sprawach - śledztwach. Sprawy mniejszej wagi prowadziłaby Policja w formie dochodzenia maksymalnie uproszczonego.
Przywrócenie instytucji sędziego śledczego w Polsce ma na celu wzmocnienie gwarancji ochrony praw jednostki oraz kontroli nad wiarygodnością i utrwalaniem dowodów we wstępnym stadium procesu karnego, jakim jest postępowanie przygotowawcze.

Współtwórcą zmian przepisów w kodeksie postępowania karnego jest prof. dr hab. Piotr Kruszyński. W trakcie obrad słupską Szkołę Policji reprezentował podinsp. Andrzej Osiński z Zakładu Służby Kryminalnej.

(9.6.2014)

Powrót na górę strony