Fakultatywny ruch drogowy i praca biegłego
Czym zajmuje się biegły, a także jakie czynności należy podjąć po przyjeździe na miejsce zdarzenia drogowego – to niektóre z tematów poruszanych podczas popołudniowych zajęć fakultatywnych, które do dyspozycji mają słuchacze słupskiej Szkoły Policji. Wykład poprowadził biegły sądowy, były wykładowca naszej Szkoły.
Podczas zajęć słuchacze mogli dowiedzieć się, na czym polega praca biegłego oraz jakie stosuje się metody w celu wyliczenia prędkości pojazdów jedno- i wielośladowych podczas zderzenia drogowego. W trakcie wykładu mowa była również o tym, jak ważna jest rola policjanta przy zabezpieczaniu śladów na miejscu zdarzenia. Wykładowca omówił też szczegóły, na jakie policjanci powinni zwracać uwagę znajdując się jako pierwsi na miejscu wypadku lub kolizji drogowej.
Tematyka zajęć została dobrana w taki sposób, aby utrwalić i jednocześnie rozszerzyć wiedzę zdobywaną podczas planowych zajęć dydaktycznych. Po zakończonym wykładzie słuchacze zadawali dodatkowe pytania zadawali prowadzącemu. Dowiedzieli się między innymi dlaczego w pojazdach uczestniczących w wypadku drogowym zabezpieczane są żarówki. Fakultety zostały zorganizowane w ramach działalności szkolnego „Koła Prewencji i Ruchu Drogowego”.
Prowadzący wykład Jan Zmysłowski jest byłym wykładowcą słupskiej Szkoły Policji. Aktualnie jest biegłym z listy Sądu Okręgowego w Słupsku. Specjalizuje się w wykonywaniu opinii na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków drogowych; należy do Polskiego Stowarzyszenia Biegłych Sądowych do spraw Wypadków Drogowych oraz Europejskiego Stowarzyszenia Badania i Analizy Wypadków Drogowych.
(5.10.2015)