Poszukiwania osób zaginionych
O poszukiwaniach osób ukrywających się przed organami ścigania lub wymiarem sprawiedliwości oraz poszukiwaniach osób zaginionych mówiono podczas narady szkoleniowej, która odbywała się w Zakopanem. Uczestniczyli w niej policjanci pionów kryminalnych Komend Wojewódzkich Policji zajmujący się tą problematyką. Do uczestnictwa w naradzie, jako jedyną z policyjnych szkół, zaproszono Szkołę Policji w Słupsku, którą reprezentował podkom. Przemysław Kaczorowski - wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej.
W czasie narady nasz przedstawiciel omówił funkcjonowanie systemu szkolnictwa podstawowego w zakresie problematyki poszukiwania osób zaginionych oraz ukrywających się przez organami ścigania lub wymiaru sprawiedliwości.
Podczas spotkania omówiono też zmiany w procedurach realizowanych w wypadku zaginięcia osoby oraz przy identyfikacji zwłok o nieustalonej tożsamości. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Zakładu Biologii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, którzy prezentowali możliwości wykorzystania bazy kodów DNA w prowadzonych przez Policję poszukiwaniach osób zaginionych.
Podczas zajęć praktycznych realizowanych w terenie górskim, uczestnikom spotkania zaprezentowano możliwości, opartego na sygnale GPS, Systemu Informacji Geograficznej „GIS”, pomocnego w działaniach poszukiwawczych w przypadku zaginięcia osoby. Z systemu takiego korzystają aktualnie ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Obecni na odprawie eksperci Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP omówili bieżący stan prac nad wdrożeniem w Polsce systemu „Child Alert”. Skuteczność tego systemu potwierdzono w wielu krajach europejskich, a jego działanie oparte jest na podaniu natychmiastowego komunikatu o zaginięciu dziecka, między innymi poprzez rozesłanie wiadomości MMS do wszystkich osób znajdujących się w rejonie zaginięcia oraz do środków masowego przekazu, na tablice świetlne w centrach miast czy elektroniczne znaki drogowe.
(9.10.2012)