Dzieciaki odkrywały bezpieczeństwo
Zakończyła się kolejna edycja spotkań z uczniami klas drugich słupskich szkół podstawowych pod nazwą "Odkrywamy bezpieczeństwo". Wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego odbyli spotkania z dziećmi klas II szkół podstawowych w Słupsku oraz w gminie wiejskiej Słupsk.
W ramach praktycznych zajęć, odbywających się w pobliżu szkół, policjanci przedstawiali maluchom zasady poruszania się po drodze oraz zwracali uwagę na czyhające na nich tam niebezpieczeństwa. Przypominali drugoklasistom, jak należy przechodzić przez jezdnię, jak chodzić po chodniku, a także jak zachowywać się na przystanku autobusowym.
Program prewencyjny "Odkrywamy bezpieczeństwo" jest realizowany od prawie 10 lat. Jego autorem był Czesław Purowski, wykładowca ówczesnego Zakładu Komunikacji Społecznej (dziś Zakład Prewencji i Ruchu Drogowego). Program ma na celu propagowanie właściwych zachowań na drodze oraz przypominanie przepisów ruchu drogowego. Jest to konieczne szczególnie w odniesieniu do dzieci, które same korzystają z drogi stając się najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego.
Spotkania z dziećmi były okazją do wymiany spostrzeżeń odnośnie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, które powinni zapewniać rodzice czy opiekunowie podczas przewożenia ich w pojazdach. Pomimo początkowego etapu edukacji w zakresie ruchu drogowego dzieci wykazywały ogromne zainteresowanie ogólnie pojętym bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Uczniowie wskazywali zagrożenia, również te popełnianie przez swoich najbliższych. Wzorując się na reklamie telewizyjnej promującej bezpieczeństwo w ruchu drogowym „Powiedz stop swojemu wariatowi drogowemu” dzieci z jednej z klas zaproponowały samodzielne wykonanie breloczka samochodowego i wręczenie go wybranej przez siebie osobie dorosłej, która ma tendencje do nie przestrzegania przepisów ruchu drogowego.
W tym roku każda ze szkół otrzymała tablicę dydaktyczną na temat bezpiecznego rowerzysty. W sumie pogadanki przeprowadzono w 10 szkołach podstawowych 33 klasach.
Program cieszy się wśród dzieci, ich rodziców oraz nauczycieli dużym zainteresowaniem. Mamy także nadzieję, iż przyczynia się do zwiększenia trendu na bezpieczeństwo, który jest najważniejszym aspektem realizowanych zadań policjantów wobec najmłodszych.
(10.11.2014)