Aktualności

Kursy specjalistyczne w słupskiej Szkole Policji

imageIntensywnie przebiega szkolenie policjantów na kursach specjalistycznych w słupskiej Szkole Policji. W minionym tygodniu zakończyły się trzy edycje szkoleń dla policjantów współpracujących z osobowymi źródłami informacji, oskarżycieli publicznych oraz policjantów zarządzających zasobami ludzkimi. W poniedziałek natomiast rozpoczęło się szkolenie na kolejnych trzech edycjach kursów.

W miniony piątek zakończyła się kolejna edycja kursu dla oskarżycieli publicznych. Jest to szkolenie przeznaczone jest dla policjantów prewencji. W trakcie zajęć doskonalą oni swoją wiedzę z zakresu dokonywania formalnej i merytorycznej oceny materiałów zgromadzonych w toku czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia. Policjanci po zakończeniu tego kursu pełnić będą nadzór nad tego rodzaju czynnościami.
W ramach kursu uczestnicy przygotowują się także do wykonywania funkcji oskarżyciela publicznego w postępowaniu sądowym oraz sporządzania środków zaskarżania takich jak na przykład apelacja od wyroku sądu I instancji, zażalenie lub sprzeciw od wyroku nakazowego. W miarę możliwości słuchacze biorą również udział w autentycznych rozprawach przed sądem orzekającym w sprawach o wykroczenia.

imageKolejna grupa policjantów, która zakończyła zajęcia w słupskiej Szkole Policji, to absolwenci kursu z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi. Jest to szkolenie dla kadry kierowniczej Policji średniego szczebla. Podczas zajęć, które mają charakter warsztatowy, zaprezentowano wybrane umiejętności zaliczane do "miękkich umiejętności kierowniczych", których kształtowanie prowadzi do tworzenia efektywnych relacji z innymi ludźmi: umiejętność słuchania, komunikowania swoich potrzeb, rozwiązywania problemów i konfliktów, prowadzenia sporów, współpracy w zespole, udzielania informacji zwrotnej, wyznaczania celów i podejmowania decyzji.

W piątek zakończyły się również zajęcia na kolejnej edycji kursu dotyczącego współpracy z osobowymi źródłami informacji. Szkolenie to przeznaczone jest dla policjantów służby kryminalnej, wykonujących na co dzień w jednostkach terenowych czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Głównym celem szkolenia jest przygotowanie do wykonywania czynności związanych z: typowaniem i doborem osobowych źródeł informacji, planowaniem, nawiązywaniem i kontynuowaniem współpracy z osobowymi źródłami informacji z zachowaniem zasad konspiracji i bezpieczeństwa, uzyskiwaniem, gromadzeniem, dokumentowaniem i wykorzystaniem uzyskiwanych informacji.
Istotną część szkolenia stanowią zajęcia praktyczne z udziałem policjantów z komórek do spraw werbunków wydziałów wywiadu kryminalnego KWP, CBŚ KGP, którzy w realizowanych symulacjach odgrywają rolę pozorantów. Warunkiem ukończenia kursu jest uzyskanie ocen pozytywnych z wykonania wymaganych programem zadań. Rozpoczęta w poniedziałek edycja kursu jest piątą z trzynastu przewidzianych na ten rok.


W tym tygodniu rozpoczęły się kursy specjalistyczne dla:
- rzeczników dyscyplinarnych
- policjantów współpracujących z osobowymi źródłami informacji
- policjantów służby kryminalnej z zakresu taktyki i techniki przesłuchań

W dalszym ciągu trwają natomiast specjalistyczne szkolenia dla:
- dzielnicowych
- instruktorów strzelań policyjnych
- policjantów wykonujących zadania obronne
- instruktorów technicznych środków wzmocnienia
- policjantów z zakresu taktyki i techniki interwencji
- policjantów z zakresu czynności operacyjno-rozpoznawczych i dochodzeniowo-śledczych

(13.9.2013)

Powrót na górę strony