Doskonalenie policjantów jednostek terenowych
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku uczestniczą w zajęciach doskonalących umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Łącznie w treningu udział weźmie ponad dwustu policjantów pełniących na co dzień służbę na ulicach miasta i terenie powiatu.
Zajęcia prowadzone w słupskiej Szkole to element lokalnego doskonalenia zawodowego, jakie odbywa się w każdej jednostce policji. Udział w zajęciach biorą policjanci pionu kryminalnego i pionu prewencji. Funkcjonariusze tych komórek organizacyjnych większość swojej służby spędzają w terenie. Podczas podejmowanych interwencji może zajść konieczność udzielenia pierwszej pomocy jeszcze przed przyjazdem wyspecjalizowanych służb ratowniczych.
Każdy policjant posiada przeszkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy i potrafi wykonać podstawowe czynności ratujące życie. Jednak raz zdobyta wiedza i umiejętności wymagają systematycznej weryfikacji i doskonalenia podczas ćwiczeń, które wyrabiają między innymi tak zwaną pamięć mięśniową.
Prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czy też opatrywanie ran własnych bądź osoby poszkodowanej będzie wiązało się z mniejszym stresem, jeśli wszystkie czynności zostaną wielokrotnie powtórzone i zweryfikowane przez wykładowców prowadzących zajęcia. Sama wiedza teoretyczna, bez ćwiczonych systematycznie umiejętności praktycznych, może okazać się niewystarczająca.
Policyjna formacja w Polsce liczy około 100 tysięcy funkcjonariuszy. Przedstawiciele tej największej instytucji mundurowej potrafią udzielić podstawowej pomocy osobie w stanie zagrożenia życia. Jednak wśród tych 100 tysięcy jest jeszcze około 5 tysięcy policyjnych ratowników, którzy posiadają certyfikaty uprawniające do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Certyfikat ważny jest trzy lata, przed upływem terminu ważności, jego posiadacz musi zdać z wynikiem pozytywnym egzamin recertyfikacyjny. Egzaminy takie prowadzone są między innymi w słupskiej Szkole Policji.
(31.5.2016)