Policjant wobec przemocy w rodzinie
Jak zachować się i jakie podjąć działania wobec przemocy w rodzinie – to temat kolejnej w tym roku edycji szkolenia specjalistycznego dla policjantów prewencji z jednostek terenowych. W tracie zajęć policjanci poznają nie tylko teoretyczne zagadnienia, spotykać się będą również z przedstawicielami instytucji samorządowych i pozarządowych, którzy w swojej pracy mają do czynienia z przemocą w rodzinie.
Przemoc domowa to działanie lub zaniechanie, które narusza prawa i dobra osobiste najbliższych. Jest zjawiskiem destrukcyjnie oddziaływującym nie tylko na rodzinę, ale również na całe społeczeństwo. Trzeba się temu zjawisku skutecznie przeciwstawiać i nieść pomoc osobom, które są dotknięte przemocą.
Bardzo ważnym podmiotem systemu przeciwdziałaniu przemocy jest Policja. To policjanci najczęściej jako pierwsi podejmują interwencje i wszczynają procedury związane z „Niebieskimi Kartami”. Dlatego też do „Akademii Policyjnej nad Słupią” przyjechało 20 policjantek i policjantów z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.
W Słupsku zdobywają oni wiedzę i doskonalą umiejętności na kursie specjalistycznym z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Zajęcia prowadzą specjaliści z prawa, prewencji i dowodzenia. Nad całością kursu czuwa profilaktyk - podinsp. Lucjan Dankowski i psycholog podkom. Marta Grzybowska. W prowadzeniu zajęć wezmą udział również przedstawiciele organizacji pomocowych z terenu Słupska.
Kurs zakończy się 31 października. Osoby, które zakończą go z wynikiem pozytywnym otrzymają stosowne certyfikaty.
(26.10.2012)