Aktualności

Polsko-niemieckie seminarium

Przedstawiciele policyjnych szkół ze Słupska i Oranienburga wzięli udział w jubileuszowym seminarium poświęconym podsumowaniu 20-letniej, międzynarodowej współpracy między placówkami. Seminarium był wstępem do podpisania porozumienia o współpracy na kolejne dwa lata.

W trakcie obrad podsumowano dotychczasowe 20 lat współpracy i dyskutowano nad kierunkami, które powinny wytyczać zakres przyszłej współpracy. Stronę niemiecką w trakcie seminarium reprezentowali: Reiner Grieger - Prezydent Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu; Ulrike Gladitz – szef kształcenia specjalistycznego Szkoły w Oranienburgu; Peter Salender – pełnomocnik Prezydium Policji w Poczdamie do spraw współpracy polsko-niemieckiej; Ulf Buschmann – koordynator służb niemieckich w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w Świecku oraz Andre Lindemann z Prezydium Policji w Poczdamie.

Stronie polskiej biorącej udział w seminarium przewodniczył Komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacek Gil, a wśród uczestników obecni byli miedzy innymi: podinsp. Wiesław Gom – radca Ambasady RP w Berlinie, oficer łącznikowy polskiej Policji; mł.insp. Robert Barański – przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, były oficer łącznikowy w stolicy Niemiec oraz członkowie kadry słupskiej Szkoły Policji zajmujący się współpracą międzynarodową.

W trakcie dyskusji mówiono między innymi o początkach współpracy Szkoły Policji w Słupsku z Wyższą Zawodową Szkołą Policji landu Brandenburgia, która przed 20 laty miała swoją siedzibę w Basdorf, a następnie została przeniesiona do Oranienburga koło Berlina. Prelegenci zwracali uwagę, że 20 lat temu kwestie współpracy policji Polski i Niemiec, nie były tak oczywiste jak dziś. Trzeba było pokonać wiele stereotypów i wzajemnych uprzedzeń. Z dzisiejszej perspektywy widać jednak, że włożony wówczas trud w nawiązanie wzajemnych kontaktów opłacił się i przynosi do dziś wymierne korzyści obu stronom.

Żywa kooperacja z której wynikają konkretne owoce – tak ocenił dotychczasową współpracę Ulf Buschmann i wskazał, że wzajemne kontakty policyjnych szkół objęły również Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w Świecku. W tym kontekście mówiono między innymi o przygotowywaniu policjantów obu państw do służby w międzynarodowych patrolach po obu stronach granicy.
Potwierdzeniem, że tego rodzaju współpraca jest potrzebna i przynosi wymierne korzyści, był opis działań policjantów obu państw związanych z kradzieżą ciężarówki z krwią i materiałami krwiopochodnymi wartymi łącznie ponad milion Euro. Pojazd wraz z towarem został odnaleziony i odpowiednio zabezpieczony, aby nie doszło do nieodwracalnego uszkodzenia preparatów.

Wiedza fachowa to tylko część współpracy, równie ważne zdaniem przedstawicieli obu państw są kompetencje międzykulturowe, które nabywają policjanci Polski i Niemiec podczas wspólnych szkoleń. Przepisy prawne można znaleźć w różnych kodekach, natomiast kompetencje międzykulturowe nabywa się tylko dzięki wzajemnym kontaktom – podkreślali uczestnicy seminarium.

W kontekście wielokulturowości, strona niemiecka zarysowała wyzwania związane z przyjmowaniem wielkiej fali imigrantów, która stanowi swoiste wyzwanie również dla niemieckich służb policyjnych, zarówno federalnych, jak i krajowych. W tym kontekście niemieckie doświadczenia będą bardzo pomocne również polskim policjantom, którzy prędzej czy później, również będą mieli większy kontakt z imigrantami. Prowadzona współpraca Szkół Policji, powoli w przyszłości na owocną wymianę doświadczeń i w tym zakresie.

Prelegenci niemieccy zwracali również, na wręcz modelową współpracę, polsko- niemiecką, która do tej pory nie jest możliwa w przypadku wzajemnych kontaktów z kilkoma innymi sąsiadami Niemiec. Mimo, że wspólna, polsko-niemiecka historia, zawiera wiele tragicznych kart, prowadzimy współpracę, na poziomie, który nie jest możliwy do uzyskania do tej pory w przypadku kontaktów z Policjami kilku innych naszych sąsiadów – mówili niemieccy prelegenci.

Na zakończenie seminarium Komendant i Prezydent wręczyli okolicznościowe medale wybite z okazji 20-lecia współpracy policyjnych szkół. Medale otrzymali Polacy i Niemcy, którzy wnieśli duży wkład w nawiązanie i utrzymanie 20-letniej współpracy.
Obrady seminaryjne poprzedziły podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Słupsku i Wyższą Zawodową Szkołą Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu. O szczegółach tego wydarzenia poinformujemy wkrótce. Na tej stronie opublikujemy w najbliższym czasie również skrót filmowy seminarium. Zapraszamy do ponownych odwiedzin pod koniec przyszłego tygodnia.

(16.10.2015)

Powrót na górę strony