Aktualności

Polizei - Policja, zakończenie

imageWarsztaty praktyczne pod hasłem „Stosowanie polskiego i niemieckiego prawa dla niemieckich i polskich policjantów” zakończyły się w słupskiej Szkole Policji. Rolę wykładowców pełnili policjanci z Wyższej Szkoły Zawodowej Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu niedaleko Berlina oraz policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku.

Głównym celem zajęć praktycznych było przygotowanie policjantów obydwu stron do wspólnego pełnienia służby w rejonach przygranicznych. Zakończone dziś zajęcia to druga część szkolenia. Pierwsza, teoretyczna, odbyła się w Słupsku na początku maja. Teraz przyszedł czas na praktykę.

Grupa 16 policjantów z Polski i Niemiec uczestniczyła w symulowanych interwencjach, które mogą występować na terenach przygranicznych. Wszyscy podzieleni zostali na dwuosobowe patrole, w każdym znajdował się policjant niemiecki i polski.
Symulowane interwencje przeprowadzane były zawsze dwa razy: w założeniu policjanci raz znajdowali się na terenie Polski a w kolejnej interwencji - na terenie Niemiec. Takie działanie pomaga także uchwycić różnice w policyjnej interwencji, mimo, że dotyczy ona takiej samej sytuacji. Systemy prawne Polski i Niemiec, choć podobne do siebie, w niektórych płaszczyznach nieco inaczej traktują określone zdarzenia i przewidują różne tryby postępowania.

Tematyka interwencji została dostosowana do typowych zdarzeń w obydwu państwach. Scenariusz warsztatów przewidywał między innymi interwencje w stosunku do osób zakłócających porządek publiczny, niszczących mienie, a także popełniających wykroczenia i przestępstwa w ruchu drogowym. Policjanci przeprowadzali także interwencje w stosunku do osób, które nie posiadały dokumentu tożsamości i wobec osób, których tożsamości nie można było ustalić. Jedno z ćwiczeń wymagało również podjęcia interwencji w lokalu gastronomicznym, którego klienci zachowują się niebezpiecznie a dodatkowo, wychodząc, zakłócają ciszę nocną,

imageimage
Interwencje na przystanku autobusowym oraz kontrole na drodze.

imageimageimage
Ćwiczenia z kontroli drogowej, wizyta w Izbie Wytrzeźwień, interwencje w lokalu.gastronomicznym.

imageimageimage
Ćwiczenia z pościgu transgranicznego oraz wizyta w Izbie Tradycji Szkoły.

image
Zakończenie seminarium..

Osobnym punktem warsztatów jest pościg transgraniczny. Policjanci uczestniczyć będą w pościgu za sprawcami napadu na bank, którzy przekroczyli granicę i kontynuują ucieczkę na terenie sąsiedniego państwa.

Oprócz zajęć w obiektach symulacyjnych Szkoły Policji uczestnicy seminarium obserwować będą służbę policjantów ruchu drogowego z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku podczas ich codziennej pracy na drodze.
Program warsztatów przewiduje również wizytę w słupskiej Izbie Wytrzeźwień. Ten punkt wizyty jest szczególnie istotny dla policjantów niemieckich, którzy pełnić będą służbę na terenie Polski. W Niemczech nie ma bowiem tego rodzaju instytucji.

Realizacja warsztatów z udziałem słuchaczy policyjnych szkół z Oranienburga i Słupska nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego, którego udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja od kilku lat wspomaga wymiany szkoleniowe polskich i niemieckich policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku i Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu.

(aktualizacja: 1.7.2011)

Powrót na górę strony