Warsztaty niemieckich taktyków policyjnych
Wykładowcy technik interwencji z niemieckiej Szkoły Policji w Oranienburgu pod Berlinem zakończyli pięciodniową wizytę w Słupsku. W ramach pobytu zorganizowano między innymi warsztaty z ratownictwa taktycznego.
Grupa niemieckich policjantów, którzy zakończyli wizytę w Słupsku, to wykładowcy oranienburskiej Szkoły, na co dzień zajmujący się szkoleniem policjantów jednostek terenowych landu Brandenburgia w zakresie doskonalenia technik interwencji. W czasie pobytu w Słupsku, zagraniczni goście uczestniczyli w praktycznych zajęciach z zakresu ratownictwa taktycznego. Polscy wykładowcy, w ramach warsztatów, przedstawiali sposoby tamowania krwotoków z ran za pomocą staz taktycznych, opatrunku izraelskiego, a także techniki ewakuacji rannego policjanta z miejsca, które znajduje się pod ostrzałem z broni palnej.
Wykładowcy z Oranienburga zapoznali się również z bazą dydaktyczną i obiektami symulacyjnymi, w których prowadzona jest nauka taktyki i techniki interwencji. W wybranych obiektach niemieccy policjanci przeprowadzili symulację interwencji zgodnie z własną taktyką. W trakcie wizyty przewidziano również czas na zajęcia w hali sportowej poświęcone elementom sportów walki, które muszą opanować słuchacze kursu podstawowego.
W ostatnim dniu pobytu goście Niemiec mieli okazję zapoznać się z kulturą i historią Pomorza, w trakcie krótkiej wycieczki do Trójmiasta.
Realizacja wymian słuchaczy policyjnych szkół z Oranienburga i Słupska nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego, którego udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja od kilku lat wspomaga wymiany szkoleniowe polskich i niemieckich policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku i Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu.
Współpraca pomiędzy Wyższą Zawodową Szkołą Policji Kraju Związkowego Brandenburgia i Szkołą Policji w Słupsku rozpoczęła się w 1995 roku. Już pierwsze kontakty pokazały, że współpraca tego rodzaju jest bardzo potrzebna. Jeszcze przed otwarciem granic w ramach Unii Europejskiej polscy i niemieccy policjanci poznawali system prawny swoich sąsiadów a także zapoznawali się z taktyką i techniką działania policjantów po drugiej stronie granicy. Gdy w 2004 roku Polska stawała się pełnoprawnym członkiem Unii policjanci z Brandenburgii świętowali to wydarzenie wspólnie z policjantami słupskiej Szkoły Policji.
(31.5.2013)