Ceremoniał, obronność i OZI
Intensywnie przebiega szkolenie na kursach specjalistycznych w słupskiej Szkole Policji. Przed weekendem zakończyły się szkolenia na trzech edycjach kursów z zakresu ceremoniału, obronności oraz pozyskiwania osobowych źródeł informacji.
Pierwszy z zakończonych kursów dotyczył szkolenia z zakresu policyjnego ceremoniału i musztry. Była to już piąta edycja I etapu szkolenia. Uczestniczyli w niej dowódcy uroczystości, kierownicy komórek prezydialnych i komunikacji społecznej, policjanci stanowiący asystę pocztów sztandarowych i flagowych oraz lektorzy z komend wojewódzkich Policji w Gdańsku, Szczecinie, Bydgoszczy oraz ze Szkoły Policji w Słupsku.
W uroczystości otwarcia i zakończenia kursu uczestniczył Komendant Szkoły insp. Jacek Gil wraz ze swoim zastępcą insp. Witoldem St. Majchrowiczem. Uczestnicy szkolenia wyjechali do macierzystych jednostek Policji z przekonaniem, że zdobyte na warsztatach szkoleniowych umiejętności pozwolą na wzorowe przygotowanie ceremonialnych uroczystości w ich garnizonach, w tym tych organizowanych w najbliższym czasie z okazji zbliżającego się Święta Policji.
W ubiegłym tygodniu zakończyła się również trzecia edycja specjalistycznego kursu dla policjantów i pracowników Policji z całego kraju, którzy realizują zadania obronne. Serię szkoleń z tego zakresu prowadzą w słupskiej Szkole Policji przedstawiciele Głównego Sztabu Policji KGP.
Kursy prowadzone w Słupsku mają przygotować policjantów i pracowników cywilnych z jednostek terenowych Policji do wykonywania zadań z zakresu obronności. Główny nacisk położony został na szkolenie przedstawicieli komend rejonowych, miejskich i powiatowych. Jednym z celów jest usystematyzowanie i wykształcenie jednolitych algorytmów postępowania w jednostkach Policji na terenie całego kraju.
Szkolenia tego rodzaju nie jest nowością gdyż kilka edycji zostało już przeprowadzonych na przełomie lat 2007/2008. Jednak dopiero teraz, po raz pierwszy, zdecydowano się na kompleksowe przeszkolenie policjantów z różnych stron kraju.
W zakończeniu kursu uczestniczył kierownik Sekcji Przygotowań Obronnych Głównego Sztabu Policji kom. Sławomir Ignatowski, natomiast osobą oddelegowaną z ramienia Komendy Głównej Policji do prowadzenia zajęć jest asp.sztab. Marek Nadarzewski ekspert Głównego Sztabu Policji.
Kursy zostały podzielone na 6 edycji i potrwają do października. Wszystkie zajęcia realizowane są realizowane w specjalnej sali wykładowej Wydziału do spraw Ochrony Informacji Niejawnych Szkoły Policji w Słupsku, która została przygotowana do prowadzenia zajęć o tematyce obronnej i kryzysowej w Policji. W trakcie warsztatów wykorzystywany jest również specjalistyczny stół roboczy do projektowania map sztabowych, przy którym przedstawiciele poszczególnych jednostek omawiają szczegóły dotyczące dokumentacji obronnej ich jednostek. Ostatnia edycja kursu odbędzie się w październiku.
Intensywnie prowadzone jest szkolenie na kursie w zakresie współpracy z osobowymi źródłami informacji. Szkolenie przeznaczone jest dla policjantów służby kryminalnej, wykonujących na co dzień w jednostkach terenowych czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Istotną część szkolenia stanowią zajęcia praktyczne z udziałem policjantów z komórek do spraw werbunków wydziałów wywiadu kryminalnego komend wojewódzkich Policji oraz Centralnego Biura Śledcego, którzy w realizowanych symulacjach odgrywają rolę pozorantów. Warunkiem ukończenia kursu jest uzyskanie ocen pozytywnych z wykonania wymaganych programem zadań.
Głównym celem szkolenia jest, aby absolwent kursu był przygotowany do wykonywania czynności związanych z:
• typowaniem i doborem osobowych źródeł informacji,
• planowaniem, nawiązywaniem i kontynuowaniem współpracy z osobowymi źródłami informacji z zachowaniem zasad konspiracji i bezpieczeństwa,
• uzyskiwaniem, gromadzeniem, dokumentowaniem i wykorzystaniem uzyskiwanych informacji.
(17.6.2013)