"Kompetentny dyżurny - efektywna pracy Policji" cz.1
Dobiega końca wizyta grupy wykładowców Szkoły Policji w Słupsku, którzy w ramach realizacji programu „Leonardo da Vinci” goszczą wizytą we Frankfurcie nad Odrą. Piątek jest ostatnim dniem pobytu naszych policjantów w Niemczech.
Pięciodniowa wizyta została zorganizowana w formie seminarium z zakresu kształcenia zawodowego pod hasłem „Kompetentny dyżurny gwarantem efektywnej pracy Policji”. Wykładowcy gościli w siedzibie Dyrekcji Policji „Wschód” kraju Brandenburgia.
Uczestnicy seminarium zapoznawali się z zadaniami codziennego dowodzenia interwencją oraz przebiegiem pracy w niemieckiej Policji, otrzymali także informacje o stosowanych oprogramowaniach i innych środkach technicznych. Program przewidywał też zapoznanie z podstawami komunikowania i szczególnymi technikami prowadzenia rozmów w ramach telefonu alarmowego.
W pierwszym dniu seminarium, po powitaniu uczestników niemieccy policjanci pracujący na co dzień na Stanowisku Kierowania przygotowali wykłady o strukturze tego stanowiska, jego zadaniach i sposobie pracy oraz przedstawili krótki rys historyczny i plany na przyszłość zmierzające do zmian strukturalnych.
Następnie przedstawili porównanie systemu Policji kraju Brandenburgia z innymi centrami dowodzenia, między innymi w Berlinie. Po wyjaśnieniu dostępnych systemów informatycznych w codziennej pracy niemieckiej Policji, nasi wykładowcy zwiedzili Stanowisko Kierowania gdzie zapoznali się z praktycznymi aspektami jego funkcjonowania.
Drugi dzień seminarium opierał się na komunikacji na linii obywatel-dyżurny jednostki Policji. Uczestnikom przedstawiono model komunikacji w Policji niemieckiej oraz proces postrzegania i reagowania na zaistniałe sytuacje kryzysowe na Stanowisku Kierowania. Poruszono strategie i sposoby postępowania, w szczególności w problematycznych sytuacjach. Ponadto omówiono zagadnienia dotyczące stresu, jego skutków i sposobów radzenia sobie ze stresem w związku z pracą dyżurnego. Po wyczerpującym dniu uczestnicy seminarium, „realizując praktyczny aspekt radzenia sobie ze stresem” wzięli udział w zajęciach sportowych rozgrywając mecze koszykówki, siatkówki i piłki nożnej z niemieckimi policjantami.
Leonardo da Vinci - "Uczenie się przez całe życie".
Przeczytaj więcej informacji o programie.
W trakcie trzeciego dnia, niemieccy koledzy przedstawili podstawy prawne organizacji działań interwencyjnych (ustawy, zarządzenia, instrukcje i inne ważne ogólne przepisy administracyjne). W tej części seminarium przeprowadzono wykład na temat Komisji Specjalnej „Granica”. Następnie dyskutowano o roli i znaczeniu przyjmowania telefonów alarmowych. Nasi wykładowcy uczestniczyli w praktycznych symulacjach, na przykład zgłoszenie zaginięcia dziecka. W ramach zapoznania się z tradycją i kulturą regionu zwiedzono kolegiatę w miejscowości Neuzelle.
Drugą część relacji z wizyty w Niemczech zamieścimy przyszłym tygodniu.
(16.11.2012)