Aktualności

Warszawiacy na kursie podstawowym w Słupsku

image Ponad dwustu nowo przyjętych policjantów rozpoczęło w czwartek szkolenie podstawowe w murach słupskiej Szkoły Policji. Przez prawie pół roku młodzi ludzie zdobywać będą wiedzę i umiejętności, które pozwolą im na rozpoczęcie policyjnej służby. Dziś rozpoczęli pierwsze zajęcia programowe.

Młodzi policjanci, którzy przejechali na kurs podstawowy to osoby, które do Policji wstąpiły kilka dni temu. Po złożeniu ślubowania i otrzymaniu legitymacji służbowej każdy z nich musi przejść obowiązkowe szkolenie podstawowe, które pozwoli mu w przyszłości pełnić służbę na podstawowych stanowiskach wykonawczych w pionie prewencji - komórkach patrolowo-interwencyjnych lub w Oddziałach Prewencji Policji. Najwięcej, bo 214 osób skierowała na szkolenie Komenda Stołeczna, po 2 słuchaczy przysłały Komendy Wojewódzkie w Bydgoszczy, Łodzi i Radomiu. Jeden policjant został skierowany do Słupska z województwa pomorskiego.

W murach Szkoły Policji słuchacze przebywać będą do 17 maja 2013 roku. Przed nimi okres intensywnej nauki, w trakcie której zdobywać będą niezbędną wiedzę i umiejętności. Pod koniec nauki odbędą także - w ramach praktyk - odbędą pierwsze służby pod okiem starszych kolegów. Całe szkolenie zakończone zostanie egzaminem, uzyskanie oceny pozytywnej będzie dla słuchaczy początkiem prawdziwej służby w Policji. Słuchacze, którzy rozpoczynają naukę realizować będą nowy program szkoleniowy, który w stosunku do poprzedniego wydłuża czas zajęć dydaktycznych o 3 dni. Rozpoczęte w czwartek szkolenie podstawowe jest siódmą i jednocześnie ostatnią edycją w tym roku.

Uroczystego otwarcia kursu, które odbyło się w auli, dokonał komendant Szkoły insp. Jacek Gil. W swoim przemówieniu zwrócił on uwagę między innymi na zapis artykułu 25 Ustawy o Policji, który mówi, że „służbę w Policji może pełnić obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, który nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, a także dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych”.
W inauguracji uczestniczył też nowy kapelan Szkoły ks. Lucjan Huszczonek, który swoją posługę rozpoczął 1 listopada.

Dzisiejszy pierwszy dzień zajęć dydaktycznych w Szkole - i najbliższe tygodnie - to dla słuchaczy tak zwany okres unitarny, czyli zapoznanie się z regulaminami i codziennym trybem życia w jednostce zmilitaryzowanej z hierarchicznym systemem dowodzenia. Słuchacze maja już za sobą również pierwszą zaprawę poranną, od której przez najbliższe pół roku rozpoczynać będą każdy dzień nauki.

(16.11.2012)

Powrót na górę strony