Przygotowania obronne w Policji
Policjanci z Wydziału do spraw Ochrony Informacji Niejawnych uczestniczyli w szkoleniu z zakresu przygotowań obronnych Policji zorganizowanym przez Główny Sztab Policji KGP. Czterodniowe spotkanie odbywało się w jednym z ośrodków szkoleniowych Marynarki Wojennej w Juracie.
Uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele Komend Wojewódzkich Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkół Policji w Katowicach, Pile i Słupsku oraz przedstawiciele Sił Zbrojnych, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Całe spotkanie rozpoczął pierwszy zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski.
W trakcie szkolenia omawiano między innymi akty wewnętrznego kierowania Komendanta Głównego Policji z zakresu przygotowań obronnych Policji oraz charakterystykę rozwiązań przyjętych w Planie Operacyjnego Funkcjonowania Komendanta Głównego Policji w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i wojny.
Program szkolenia przewidywał też wymianę doświadczeń oraz omówienie zasad współdziałania z przedstawicielami pozapolicyjnych podmiotów uczestniczących w naradzie, co służyć ma standaryzacji działań i wytwarzanej dokumentacji obronnej.
Uczestnicy narady mówili też o udziale Policji w ochronie obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Przedstawiciele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego mówili natomiast o współpracy resortu obrony z pozamilitarnymi ogniwami obronnymi w zakresie wsparcia pobytu i działań wojsk sojuszniczych na terytorium kraju gospodarza.
Szkołę Policji w Słupsku reprezentowali policjanci z Wydziału do spraw Ochrony Informacji Niejawnych: kom. Mirosław Motyl, podkom. Marcin Budzich i mł. asp. Szymon Dąbrowski.
(29.11.2013)