Studenci z "Temidy" zakończyli warsztaty
Przez pięć dni studenci Uniwersytetu Warszawskiego z Koła Naukowego Prawa Karnego ‘’Temida’’ zakończyli dziś wizytę warsztatową w słupskiej Szkole Policji. Przyszli prawnicy, sędziowie i prokuratorzy poznawali tajniki policyjnej pracy ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekty kryminalistyczne.
„Temida” skupia studentów zainteresowanych kryminalistyką i szeroko rozumianym prawem karnym. Członkostwo w kole, poprzez różnorodne formy aktywności, daje możliwość poszerzenia wiedzy w dyscyplinach kryminalistycznych i jej późniejszego praktycznego wykorzystania. Ukoronowaniem całorocznej działalności w kole naukowym jest tygodniowy wyjazd na zajęcia warsztatowe. W tym roku studenci wybrali właśnie słupską Szkołę Policji, w której gościli już kilka lat temu.
W trakcie pobytu studenci uczestniczyli w zajęciach z zakresu postępowania mandatowego, przeszukania pomieszczeń, pobierania wymazów ze śluzówek policzków oraz daktyloskopii. W trakcie zajęć uczestnicy mogli przetestować na własnych dłoniach działanie nowoczesnego Live Scan, które służy do pobierania odcisków palców i całych dłoni. Urządzenie skanuje odbitki linii papilarnych palców i dłoni i natychmiast przesyła dane drogą elektroniczną do Wydziału Daktyloskopii Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie.
W obiekcie symulacyjnym „Przyziemie 1” studenci zapoznali się z działaniem i korzystaniem przez policjantów z elektrycznego paralizatora TASER.
Zajęcia wykładowe przeplatane były ćwiczeniami sportowymi, wśród których znalazły się elementy samoobrony oraz pokonywanie toru przeszkód - takiego samego, który pokonują kandydaci ubiegający się o przyjęcie do Policji.
Osobnym elementem były zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz ratowanie poszkodowanych w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia na polu walki. W trakcie tych zajęć, dla urealnienia symulacji wykorzystano między innymi sztuczną krew i zadymienie pomieszczeń.
W ostatnim dniu pobytu studenci zwiedzili obiekty jednej z najnowocześniejszych strzelnic w Polsce, a na zakończenie uczestniczyli w zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej.
Pobyt w słupskiej Szkole Policji dał możliwość poznania, przynajmniej małej części, policyjnego rzemiosła przyszłym prokuratorom, sędziom i adwokatom. Studenci zapoznali się również z wewnętrznymi przepisami i regulaminami, na podstawie których funkcjonuje policyjna służba. Wizyta pokazała również studentom, jak dużą dawkę wiedzy - również z zakresu prawa i administracji muszą przyswoić sobie nowi policjanci przebywający na trwającym zaledwie niespełna pół roku szkoleniu zawodowym podstawowym.
Ostatnim punktem pobytu było spotkanie podsumowujące z zastępcą Komendanta Szkoły insp. Witoldem St. Majchrowiczem, który wręczył studentom specjalne certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach.
(4.7.2014)