Policyjny akcent na Kongresie Medycznym
O ratownictwie taktycznym i działaniach ratowniczych w sytuacjach kryzysowych mówił przedstawiciel słupskiej Szkoły Policji podczas III Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych. Kongres odbył się w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W kongresie wzięli udział przedstawiciele środowisk ratowniczych, pielęgniarek, położnych i służb mundurowych o wykłady na temat działań ratowniczych w policji wygłosił przedstawiciel naszej Szkoły – sierż.sztab. Michał Kurdziel. Kongres odbywał się w 15 sesjach tematycznych, w których poruszana była między innymi tematyka ratownictwa taktycznego, działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych, postępowania z osobami pod wpływem dopalaczy oraz organizowania pomocy w wypadkach masowych i katastrofach.
W swoich wystąpieniach sierż.sztab. Michał Kurdziel mówił również o działaniach ratowniczych z wykorzystaniem automatycznych defibrylatorów zewnętrznych AED oraz specyfika czynności ratowniczych wobec kobiet ciężarnych i pacjentów pediatrycznych.
Wspólnie z kierownikiem filii Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego - Jerzym Jaskułą, nasz wykładowca przedstawił problematykę bezpieczeństwa ratowników policyjnych podczas działań wobec osób agresywnych. W pracy tej zostały poruszone między innymi aspekty bezpieczeństwa ratowników, związanych bezpiecznym podejściem do osoby poszkodowanej, szybkiej reakcji na zagrożenie i asekuracji na poziomie patrolu-zespołu.
W Kongresie oprócz specjalistów z różnych dziedzin medycyny ratunkowej i ratownictwa medycznego wziął udział starszy ratownik Richard Kingham, który na co dzień pracuję jako ratownik medyczny w centrum Londynu. Przedstawił on specyfikę pracy ratowniczej w tak dużej aglomeracji miejskiej z wykorzystaniem motocykla ratowniczego. Co ciekawe, motocykle takie wykorzystywane są również od kilku lat w Polsce.
(4.11.2015)