Warsztaty antydyskryminacyjne
Policyjni pełnomocnicy do spraw ochrony praw człowieka byli uczestnikami warsztatów z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji, które zostały zorganizowane w Muzeum Historii Żydów Polskich w ramach współpracy edukacyjnej Komendy Głównej Policji z tą placówką. Naszą szkołę reprezentował Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Słupsku ds. Ochrony Praw Człowieka podinsp. Tomasz Gid.
Pełnomocnicy analizowali zagadnienie tożsamości w kontekście antydyskryminacji. W oparciu o własne doświadczenia omawiali łańcuch dyskryminacji, identyfikowali drogę od stereotypu poprzez uprzedzenie do dyskryminacji. Rozpatrywano, jakie są możliwości przerwania tego łańcucha w praktyce. Uczestnicy identyfikowali również konkretne przejawy nierównego traktowania, między innymi w języku.
Prowadzący przedstawili też alternatywę dla języka dyskryminacji w postaci języka równościowego. Dużo miejsca poświęcono zagadnieniu reagowania na przejawy dyskryminacji między innymi w języku.
Szkolenie poprowadziła Dominika Cieślikowska - trenerka związana z Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej oraz Julia Chimiak z Muzeum Historii Żydów Polskich. W ramach warsztatów uczestnicy zwiedzali wystawę stałą Muzeum w kontekście antydyskryminacyjnym.
(30.6.2015)