Aktualności

Fakultety w 'Przyziemu 1 i 2'

imageElementy związane z udzielaniem pomocy w strefie niebezpiecznej oraz obezwładnianie agresywnej osoby posiadającej niebezpieczne narzędzie – w tego rodzaju symulacjach mogli uczestniczyć słuchacze, którzy uczestniczyli w popołudniowych fakultetach, odbywających się w nowoczesnych obiektach symulacyjnych słupskiej Szkoły Policji.

Zajęcia fakultatywne ukierunkowane były na wykształcenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych, które obejmują między innymi ratowanie innych osób w sytuacji ostrzału przez niebezpiecznego przestępcę.
Aby jak najbardziej urealnić prowadzone ćwiczenia, wykładowcy wcielają się w role uzbrojonych agresorów i przy pomocy specjalnego systemu ćwiczebnej amunicji barwiącej oddają strzały kierunku ćwiczących.

image Część zajęć odbywała się w zaciemnionych pomieszczeniach z wykorzystaniem sztucznego dymu i świateł stroboskowych. Słuchacze muszą w takiej sytuacji ewakuować rannego policjanta z miejsca bezpośredniego zagrożenia do tak zwanej strefy bezpiecznej.
Wykładowcy prowadzący zajęcia zwracali szczególną uwagę na działanie w sytuacji ograniczonej widoczności oraz konieczności zachowania dyscypliny dźwiękowej i świetlnej w obliczu realnego zagrożenia. W trakcie ćwiczeń wykorzystywano także podstawowe wyposażenie ratownicze, czyli stazy taktyczne i opatrunki uciskowe oraz - dla urealnienia sytuacji - sztuczną krew.

Zajęcia pokazały jak istotnym elementem jest nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu podstaw ratownictwa taktycznego, taktyki i techniki interwencji oraz posługiwaniem się bonią palną. Słuchacze uczestniczący w fakultetach poznali też użycie opatrunku OLAES w zaopatrywaniu ran głęboko penetrujących tak zwaną metodą „pakowania rany”.
Warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu wykładowców Zakładu Interwencji Policyjnych oraz Zakładu Ogólnozawodowego.

(29.4.2014)

Powrót na górę strony