Międzynarodowa współpraca Szkół Policji
Spotkanie podsumowujące wzajemną międzynarodową współpracę policyjnych szkół ze Słupska i Oranienburga odbyło się w murach Wyższej Zawodowej Szkoły Policji landu Brandemburgia. Udział w spotkaniu wziął komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacek Gila oraz prezydent Szkoły Policji w Oranienburgu Reiner Grieger.
Szkoła Policji w Słupsku współpracuje z Wyższą Szkołą Zawodową Policji w Oranienburgu ponad 17 lat. W ramach obustronnego porozumienia corocznie odbywa się kilka wymian zawodowych zarówno kadry, jak i słuchaczy obu szkół. Ponadto policjanci naszej Szkoły uczestniczą w corocznych seminariach zawodowych dla policjantów służb przygranicznych. Każdego roku w Szkole Policji w Słupsku odbywają się warsztaty dla policjantów niemieckich z zakresu stosowania wybranych przepisów prawa polskiego. Kontaktom zawodowym towarzyszą liczne kontakty prywatne przekładające się na uczestnictwo w imprezach kulturalnych i zawodach sportowych organizowanych przez obie strony.
„Eksport dobrych praktyk, Polska-Niemcy, zaproszenie do bliższej międzyinstytucjonalnej współpracy zawodowej” - to tytuł czwartego projektu wspieranego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej dla polskich i niemieckich policjantów.
Obecny projekt przewidywał po dwie wymiany słuchaczy, jednorazową wymianę kadry szkoleniowej oraz miesięczne praktyki zawodowe dla policjantów z jednostek terenowych. W wymianie udział wzięło około 155 policjantów, a łączne koszty projektu wyniosły 48.000 złotych, z czego połowa kwoty została dofinansowana z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
W projekcie oprócz wymiany osobowej dotyczącej doskonalenia zawodowego, przewidziano również przygotowanie materiałów informacyjnych dla kierujących poddanych kontroli drogowej w obu krajach. Będą to przede wszystkim broszury informacyjne (ulotki) wydane w obu językach, krótko charakteryzujące, w jaki sposób przebiega kontrola drogowa oraz wskazówki dla kierującego dotyczące jego zachowania się podczas kontroli.
Drugą pozycją wspartą przez Fundację Współpracy Polsko-Niemiecką będzie podręcznik dla kierujących zawierający informacje o odmiennych przepisach w ruchu drogowym, punktach i wysokościach mandatów karnych obowiązujących po obu stronach granicy.
W ramach spotkania podsumowującego komendant Szkoły Policji insp. Jacek Gil wspólnie z prezydentem Reinerem Griegerem zwiedzał obiekty Wyższej Zawodowej Szkoły Policji w Oranienburgu oraz siedzibę Oddziałów Prewencji w Poczdamie, gdzie Dowódca Oddziałów Specjalnych Brandenburgii Burghard Neumann przedstawił strukturę organizacyjną oddziałów i specyfikę wykonywanych przez nich zadań.
Ponadto specjalnie dla zaproszonych gości przygotowano pokaz interweniowania pododdziałów policji podczas naruszania porządku publicznego przez kibiców oraz zademonstrowano umiejętności indywidualne niemieckich policjantów z zakresu technik obezwładniania osób.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Prezydium Policji w Poczdamie z udziałem Prezydenta Policji landu Brandenburgia Arne Feuringa. W trakcie rozmów poruszano kwestie związane ze współpracą przygranicznych jednostek Policji obu państw oraz omówiono zasady sprawnego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi krajami. Ponadto przedstawiono zaproszonym gościom pracę na stanowisku kierowania Prezydium Policji w Poczdamie.
W ramach zbliżenia kulturowego zwiedzano Park Sanssouci i poczdamski pałac Cecilienhof, gdzie odbyło się historyczne spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej, tzw. wielkiej trójki.
Następnego dnia podczas patrolu policyjną łodzią po kanale łączącym rzeki Odra i Hawela omówiono program przyszłej współpracy szkół na 2013 rok, która przewiduje dwustronne inicjatywy: wyjazdy szkoleniowe kadry dydaktycznej i wyjazdy wybranych grup słuchaczy szkół Policji w Słupsku i Oranienburgu, praktyki zawodowe oraz zorganizowanie wymiany doświadczeń w formie tygodniowych warsztatów pomiędzy policjantami jednostek przygranicznych. Ponadto w ramach współpracy uzgodniono terminy udziału wykładowców w zawodach sportowych i strzeleckich.
Realizacja współpracy policyjnych szkół z Oranienburga i Słupska nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego, którego udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja od kilku lat wspomaga wymiany szkoleniowe polskich i niemieckich policjantów ze Szkoły Policji w Słupsku i Wyższej Zawodowej Szkoły Policji Landu Brandenburgia w Oranienburgu.
(2.11.2012)