Dzień Dobry, tu Policja, w czym mogę pomóc?
Na co dzień pełnią funkcję dyżurnego, zastępcy dyżurnego lub pomocnika dyżurnego; to między innymi oni przyjmują zgłoszenia kierowane pod numer telefonu 112 lub 997. Osiemnastu policjantów podnosi od poniedziałku swoje kwalifikacje na kursie specjalistycznym dla służby dyżurnej jednostek organizacyjnych Policji.
W trakcie zajęć funkcjonariusze uczą się reagowania na zgłaszane wydarzenia, przyjmowania i przekazywania służby na stanowisku kierowania, nadzorowania sił i środków będących w dyspozycji dyżurnego, postępowania w przypadku zaistnienia wybranych wydarzeń oraz wydarzeń nadzwyczajnych.
Duży nacisk kładziony jest też na postępowanie zgodne z etyką i prawami człowieka, a w szczególności poszanowanie godności interesanta i kulturę obsługi. Dyżurni, na co dzień monitorują stan bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także sprawują nadzór nad użyciem środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej.
Ponieważ dyżurni zapewniają właściwy obieg informacji nie tylko w jednostkach terenowych, ale współpracującymi podmiotami zewnętrznymi, w trakcie szkolenia zapoznają się z urządzeniami będącymi na stanowisku kierowania oraz obsługą programów informatycznych. W programie szkolenia poświęcono dużo czasu na ćwiczenia praktyczne, a przygotowany do tego obiekt symulacyjny „Stanowisko kierowania” zapewnia w pełni odtworzenie warunków, jakie zastają w jednostkach terenowych.
Warto nadmienić również, że kilka dni temu rozpoczął się generalny remont szkolnego Komisariatu, w którym także odbywały się ćwiczenia. Po zakończeniu prac uczestnicy kursu będą mieli do dyspozycji więcej specjalistycznych pomieszczeń.
W kursie uczestniczy 18 policjantów z Komend Wojewódzkich Policji w: Bydgoszczy (3); Gdańsku (3); Gorzowie (2); Łodzi (3); Olsztynie (1); Poznaniu (3); Szczecinie (1) i z komendy Stołecznej (2). Zajęcia zakończą się 3 sierpnia.
(3.7.2012)