Aktualności

Recertyfikacja policyjnych ratowników

image Już ponad 160 policjantów-ratowników medycznych ukończyło w tym roku, w słupskiej Szkole Policji, kurs recertyfikacyjny, przedłużający na kolejne lata uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. Pierwszego dnia szkolenia funkcjonariusze przystępują do pre-testu, który sprawdza ich poziom umiejętności po 3 latach od uzyskania uprawnień.

Po pierwszym sprawdzianie prowadzone są intensywne zajęcia praktyczne, których celem jest utrwalenie dobrych nawyków ratowniczych związanych z procedurami w zakresie resuscytacji krążeniowo - oddechowej, postępowania w przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa oraz prawidłowego zaopatrywania obrażeń różnych okolic ciała.

Funkcjonariusze uczestniczący w kursie to przede wszystkim przedstawiciele oddziałów prewencji, ogniw patrolowo-interwencyjnych i wydziałów ruchu drogowego. Na co dzień pełniąc służbę wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy podczas podejmowanych interwencji. Do Szkoły Policji w Słupsku trafiają na to szkolenie funkcjonariusze ze wszystkich stron kraju.

Zajęcia z zakresu pierwszej pomocy prowadzone są w słupskiej Szkole Policji na kursach podstawowych i specjalistycznych, jednak to właśnie kurs recertyfikacyjny jest najbardziej zaawansowanym kursem z zakresu ratownictwa, gdyż potwierdza wiedzę i umiejętności związane z uzyskaniem tytułu ratownika.

imageNa zakończenie krótkich, ale intensywnych zajęć każdy policjant przystępuje do egzaminu. Sprawdzian wiedzy i umiejętności składa się z dwóch części:
- część teoretyczna: z puli około 200 pytań z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy wybieranych jest 30 (próg punktów niezbędny do zaliczenia tej części wynosi aż 90%)
- część praktyczna: przystępują do niej policjanci, którzy zaliczyli część teoretyczną. Zadania praktyczne to sprawdzenie umiejętności z zakresu wykonania resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wykonania szybkiego badania urazowego oraz prawidłowego zaopatrzenia obrażeń ciała z wykorzystaniem zestawu ratowniczego R-1.
Arkusz oceny części praktycznej egzaminu to autorski pomysł sierż. szt. Michała Kurdziela – jednego z wykładowców prowadzących zajęcia recertyfikacyjne.

Recertyfikacja ratowników policyjnych stanowi duże wyzwanie dla kadry szkoły, ale dzięki odpowiedniej bazie szkoleniowej oraz doświadczonym wykładowcom poziom potwierdzanych kwalifikacji jest na bardzo dobrym poziomie.

W szeregach polskiej Policji są w tej chwili ponad 2 tysiące policjantów-ratowników, którzy ukończyli kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.

(7.9.2015)

Powrót na górę strony