Uniwersyteckie rozmowy o ratownictwie
Z roboczą wizytą w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym gościli przedstawiciele słupskiej Szkoły Policji. W trakcie spotkania Komendat Szkoły mówił między innymi o możliwościach podejmowania wspólnych inicjatyw w zakresie szeroko pojętego ratownictwa.
Było to już kolejne spotkanie przedstawicieli obu placówek. W grudniu gościł w Słupsku prorektor do spraw klinicznych GUM prof. dr hab. Andrzej Basiński, który rozmawiał z insp. Jackiem Gilem, komendantem słupskiej Szkoły Policji. W trakcie wizyty Prorektor przyglądał się między innymi specjalistycznym zajęciom z ratownictwa medycznego z udziałem słuchaczy kursów specjalistycznych.
Podczas rozmów w Gdańsku Komendant Szkoły mówił między innymi o przedsięwzięciach planowanych na ten rok przez Szkołę Policji, w których mogliby uczestniczyć przedstawiciele Uniwersytetu. Wśród propozycji wspólnych działań wymieniono między innymi II edycję Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnychz Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.
Kolejną z płaszczyzn współpracy mogą być wzajemne wizyty kadry naukowej obu placówek. Uniwersytet posiada w swojej strukturze Szpitalny Oddział Ratunkowy, na który trafiają między innymi ofiary wypadków. Policjanci natomiast są często obecni na miejscu takiego wypadku jeszcze przed przyjazdem służb medycznych. Wzajemna wymian doświadczeń tym zakresie może pomóc w doskonaleniu umiejętności i procedur ratowniczych.
Gdański Uniwersytet Medyczny kształci ponad 6000 studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych. Wśród nich jest blisko 700 studentów zagranicznych, co stanowi 10 proc. wszystkich żaków w Uczelni. Uczelnia intensywnie rozwija badania naukowe, czego dowodem są jej czołowe pozycje w rankingu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz liczne wyróżnienia dla pracowników.
(20.1.2014)