Aktualności

Publiczne odtwarzanie i prawa autorskie

image Prawne aspekty ochrony własności intelektualnej w zakresie ochrony utworów słownych, słowno - muzycznych i muzycznych to temat fakultatywnych zajęć z zakresu problematyki zwalczania piractwa fonograficznego, w których mogli uczestniczyć młodzi policjanci kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji. Piractwo fonograficzne to nielegalne kopiowanie, zwielokrotnianie i rozpowszechnianie produktów fonograficznych chronionych prawem autorskim. Do najczęściej występujących form piractwa zalicza się bezprawne powielanie i wprowadzanie do obrotu kaset fonograficznych, płyt CD lub płyt DVD, nielegalne nagrania z koncertu na żywo i nielegalne publiczne odtwarzanie utworów.

Przedmiotem kolejnego już w tym roku szkolenia z zakresu zwalczania przestępczości intelektualnej było przekazanie policjantom sposobów przeciwdziałania zjawisku piractwa fonograficznego. Omówione zostały wybrane przepisy prawne dotyczące ochrony utworów słownych, słowno-muzycznych i muzycznych oraz wszelkie kwestie związane z odpowiedzialnością karną i cywilną w przypadku naruszenia przepisów regulujących problematykę ochrony utworów.

W trakcie szkolenia poruszono także zagadnienia dotyczące sposobów rozpoznawania nośników dźwięku - płyt CD oryginalnych od płyt nieoryginalnych (podrobionych) ze szczególnym zwróceniem uwagi na takie elementy i cechy płyt, jak grafika okładek i tamponów (napisy i oznaczenia graficzne naniesione bezpośrednio na dysk płyty CD zawierające oznaczenie licencjodawców, instytucji ochrony praw autorskich, logo producenta, numer katalogowy) nośników dźwięku, hologramy i oznaczenia Sid Code-Master i Moudle Code (oznaczenia wewnętrznego ringu płyty CD - oznaczenie kodu danej tłoczni, w której wytłoczono płytę i oznaczenie kodu tłoczni w której wykonano matryce dźwiękowe).


rozmowa z Józefem Kąkolewskim
ze Stowarzyszenia Autorów ZAIKS
  (pobierz)

Zajęcia z zakresu ochrony utworów słownych, słowno - muzycznych i muzycznych zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS współpracujące z organami Policji i prokuratury w zakresie zwalczania naruszeń ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. ZAiKS jest organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.
Do zadań Stowarzyszenia należy między innymi ochrona praw autorskich oraz reprezentowanie twórców - członków Stowarzyszenia i ich następców prawnych w zakresie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi oraz dochodzenie ochrony ich praw autorskich w pozostałym zakresie o charakterze precedensowym, inicjowanie i podejmowanie działalności zmierzającej do doskonalenia prawa autorskiego.

Szkolenie zostało zorganizowane przez podinsp. Andrzeja Osińskiego w ramach działalności ,,Koła Prawno-Kryminalistycznego” funkcjonującego przy Zakładzie Służby Kryminalnej.

(29.10.2012)

Powrót na górę strony