Aktualności

Prawie jak drogówka

image „Nadmierna prędkość zabija” - pod takim hasłem odbyły się pierwsze zajęcia słuchaczy kursu podstawowego w ramach Koła prewencji i ruchu drogowego. Zgodnie z założeniami, jakie przyjęła kadra dydaktyczna Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, cykliczne zajęcia mają wzbogacać i pogłębiać wiedzę oraz umiejętności zdobyte w trakcie szkolenia podstawowego. W trakcie pierwszych zajęć słuchacze prowadzili między inymi laserowy pomiar prędkości.

Pomysłodawcy mają nadzieję, że zajęcia te wpiszą się na stałe w koloryt zajęć pozaprogramowych realizowanych dla słuchaczy, a w rezultacie pozwolą na lepsze spojrzenie na całą gamę czynności realizowanych przez różne wyspecjalizowane służby policyjne, które służą zapewnieniu szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Środowe zajęcia ukierunkowane były na podniesienie świadomości na temat głównych przyczyn wypadków w Polsce, a także działań mających wpływ na zmniejszenie zagrożenia na drogach, które w ramach swych kompetencji realizuje służba prewencyjna Policji. Podkreślić należy, że na optymalne bezpieczeństwo w tym zakresie mają trzy czynniki: droga, pojazd i kierowca. Policja w istotny sposób oddziałuje tylko na jeden z nich - kierowcę.

image Z przedstawionych w trakcie wykładu danych wynika, że nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków w Polsce. Niestety, co zostało podkreślone przez prelegentów, Polska stoi na niechlubnym czołowym miejscu w ilości odnotowanych wypadków i ofiar śmiertelnych na drogach zjednoczonej Europy. Podkreślono również, że działania prewencyjne mają istotny wpływ na zmniejszenie ilości tych zdarzeń.
Jednym z istotnych czynników podnoszących bezpieczeństwo na drogach jest codzienna obecność policjantów w miejscach niebezpiecznych, a co za tym idzie czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego.

Po części teoretycznej zajęć słuchacze mogli zapoznać się z urządzeniami służącymi do pomiaru prędkości, wykorzystywanymi przez funkcjonariuszy policji drogowej. Każdy z nich mógł samodzielnie przygotować urządzenie do pracy i wykonać pomiar.
Zajęcia z tego zakresu dla słuchaczy szkolenia podstawowego zostały zorganizowane nieprzypadkowo. Według obowiązujących przepisów, pomiaru prędkości za pomocą ręcznego radarowiego miernika, może dokonać każdy policjant, bez względu na rodzaj specjalizacji. Absolwenci naszej Szkoły, po powrocie do jednostek terenowych będą już przygotowani teoretycznie i praktycznie do prowadzenia pomiaru prędkości na drodze.

Zajęcia zostały zrealizowane dzięki pomocy policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Słupsku, którzy udostępnili kilka egzemplarzy urządzeń pomiarowych.

(16.5.2013)

Powrót na górę strony