Aktualności

Dyżurni i FBI

imageKilkudziesięciu policjantów rozpoczęło dziś szkolenia na dwóch kursach specjalistycznych. Przez najbliższy miesiąc szkolić będziemy dyżurnych jednostek Policji, krócej przebywać będą natomiast policjanci, którzy szkolić się będą w technikach przesłuchań.

Kurs dyżurnych rozpoczęło dziś rano 36 policjantów z komend wojewódzkich w Białymstoku (3 osoby), Bydgoszczy (3), Gdańsku (4), Gorzowie (4), Łodzi (6), Olsztynie (4), Poznaniu (4), Szczecinie (5) oraz z Komendy Stołecznej (3).
W trakcie miesięcznego szkolenia słuchacze pogłębiać będą swoją wiedzę i umiejętności z zakresu organizacji służby na stanowisku kierowania i sposobu realizacji podstawowych zadań służby dyżurnej. Łączenie zajęć teoretycznych z praktycznymi, realizowanymi na stanowisku kierowania, pozwoli wypracować algorytmy kompleksowego postępowania dyżurnego podczas zaistnienia różnego rodzaju wydarzeń, w tym między innymi kryminalnych czy obyczajowych. Uczestnicy kursu poszerzą swoje umiejętności w zakresie posługiwania się policyjnymi zbiorami informatycznymi.

Kurs składa się z 3 głównych modułów: reakcja służby dyżurnej na zgłoszone zdarzenie; zarządzanie w sytuacjach kryzysowych oraz wykorzystanie przez służbę dyżurną systemów teleinformatycznych oraz urządzeń technicznych na stanowisku kierowania.
Szkolenie ma w głównej mierze charakter praktyczny. Policjanci doskonalą swoje umiejętności w zakresie postępowania w różnych skomplikowanych wydarzeń, z którymi zwracają się do nich mieszkańcy.
Zajęcia obywają się między innymi w szkolnym komisariacie oraz na stanowisku kierowania.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że tego rodzaju specjalistyczny kurs daje możliwość wymiany doświadczeń między jego policjantami, którzy każdego dnia muszą podejmować wiele decyzji na stanowisku kierowania. Omawianie poszczególnych przypadków pozwala wypracować algorytmy postępowania, w czasami bardzo nietypowych sytuacjach.

- Oprócz zdobywania wiedzy, bardzo ważna jest również wasza postawa w trakcie całego szkolenia. Wspólnie z wami wiedzę zdobywa około 800 słuchaczy kursu podstawowego. Bądźcie dla nich przykładem, gdyż ci policjanci wkrótce trafią pod wasze skrzydła - powiedział podczas rozpoczęcia kursu zastępca Komendanta Szkoły insp. Witold St. Majchrowicz.

Większość zajęć na kursie przeprowadzą wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego, którzy sprawować będą jednocześnie opiekę dydaktyczną nad jego uczestnikami.
Zajęcia potrwają do 24 stycznia. Rozpoczęty dziś kurs prowadzony jest równolegle w dwóch grupach. Są to 15 i 16 edycja w tym roku.


image Dziś rano rozpoczął się również specjalistyczny kurs poświęcony taktyce i technice przesłuchań. Uczestniczy w nim 15 policjantów z Komend Wojewódzkich policji w Łodzi (13) i Gdańsku. Wśród uczestników jest także jedna pani.

Policjanci, którzy przyjechali na kurs, na co dzień pełnią służbę w pionie dochodzeniowym lub kryminalnym. W trakcie szkolenia policjanci doskonalą umiejętność prowadzenia rozmów z osobami zgłaszającymi się do Policji z różnego rodzaju informacjami. Szczególny nacisk kładziony jest na przesłuchanie świadka i przesłuchanie podejrzanego.

Zajęcia na kursie prowadzone są w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach. Wszystkie symulacje przesłuchań odbywają się w pokoju z lustrem weneckim. Dodatkowo w pokoju są zainstalowane mikrofony i kamera, które pozwalają pozostałym uczestnikom śledzić tok przesłuchania w sąsiednim pomieszczeniu.

Przy realizacji programu udział biorą wykładowcy, którzy przeszli szkolenie z wynikiem pozytywnym i otrzymali certyfikat uprawniający do prowadzenia tego rodzaju szkoleń. Idea tego kursu oparta jest na szkoleniach prowadzonych dla Agentów FBI w siedzibie Federalnego Biura Śledczego w Quantico. Program szkolenia został opracowany w ramach licencji udzielonej polskiej Policji przez Akademię FBI.
Zajęcia na kursie zakończą się w piątek; rozpoczęta dziś edycja kursu jest ósmą w tym roku.

(19.11.2011)

Powrót na górę strony