Aktualności

70 lat Szkoły Policji w Słupsku

Początki słupskiej Szkoły Policji sięgają roku 1945. Wkrótce po zakończeniu drugiej wojny światowej komendant główny MO polecił utworzyć w Słupsku, z dniem 1 czerwca Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej (CWMO).

1945–1954 CENTRUM WYSZKOLENIA MILICJI OBYWATELSKIEJ W SŁUPSKU
W jego skład miały wejść: Szkoła Oficerska, Szkoła Szeregowych oraz Szkoła Przewodników i Tresury Psów Służbowych. Oprócz zadań szkoleniowych Centrum miało odgrywać na ziemi słupskiej rolę czynnika stabilizującego, zapewnić bezpieczeństwo osiedlającym się tu Polakom oraz prowadzić wśród nich działalność kulturalno-oświatową i sportową.
Funkcję organizatora CWMO powierzono płk. Janowi Płotnickiemu, doświadczonemu przedwojennemu oficerowi Policji Państwowej, który jednocześnie został jego pierwszym komendantem. Wraz z nim do Słupska trafiło wielu byłych funkcjonariuszy Policji Państwowej. To właśnie spośród nich wywodzili się pierwsi wykładowcy Centrum oraz kadra kierownicza.

Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej zlokalizowano w śródmieściu Słupska, w budynkach po byłej niemieckiej szkole żeńskiej imienia Lessinga oraz w budynkach i willach do niej przyległych. Przejęte przez CWMO obiekty były zniszczone i puste. Uczestnicy pierwszych kursów wraz z kadrą dydaktyczną naprawiali dachy i okna, uprzątali zwały śmieci. Istotnym problemem był brak wyposażenia sal dydaktycznych i pomieszczeń mieszkalnych w niezbędny sprzęt, dlatego - z konieczności - ławki, stoły, krzesła znoszono i zwożono z różnych miejscowości leżących wokół miasta.
Nieregularne było zaopatrzenie Centrum w żywność. Brakowało jej w Słupsku, a dowóz z centralnych regionów kraju był utrudniony ze względu na zniszczoną i przeciążoną sieć kolejową. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac przygotowawczych we wrześniu 1945 r. rozpoczęła działalność Szkoła Oficerska.

15 grudnia 1945 r., trzy miesiące po rozpoczęciu pierwszego kursu oficerskiego, zapoczątkowano zajęcia dydaktyczne w Ogólnopaństwowej Szkole Szeregowych MO. Ostatnim etapem tworzenia Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku było otwarcie 10 czerwca 1946 r. Szkoły Przewodników i Tresury Psów Służbowych. CWMO funkcjonowało w przedstawionej strukturze do połowy 1947 r. i mimo trudności rozwijało się pomyślnie.
1 lipca 1947 r., bez podania przyczyny, odwołano cieszącego się dużym szacunkiem wśród kadry i słuchaczy komendanta Centrum płk. Płotnickiego. Wraz z nim zwolniono komendanta Szkoły Oficerskiej - także przedwojennego oficera Policji Państwowej.

W listopadzie 1947 r. Ogólnopaństwową Szkołę Szeregowych MO przemianowano na Szkołę Podoficerską Milicji Obywatelskiej. Zmienił się także system naborów na szkolenia. Przyjmując słuchaczy na kursy, kierowano się kryterium zajmowanego stanowiska służbowego – szkolenia organizowane były dla komendantów posterunków, dyżurnych, dzielnicowych i dowódców plutonów. Przez pierwsze lata istnienia

CWMO jego kierownictwo, kadra i słuchacze borykali się z wieloma problemami, począwszy od kłopotów z zaopatrzeniem w żywność, umundurowaniem i środkami transportu skończywszy na wyposażeniu w pomoce dydaktyczne niezbędne w procesie nauczania. Starano się tym problemom przeciwdziałać we własnym zakresie. Szkoła miała własne gospodarstwo rolne, pralnię i piekarnię. Utworzono bibliotekę szkolną i rozpoczęto działalność wydawniczą, której celem było zapewnienie słuchaczom niezbędnych do nauki materiałów. Słuchacze odbywający wówczas szkolenie mieli zazwyczaj poważne braki w wykształceniu ogólnym, dlatego przyswajanie treści programowych nastręczało im wiele trudności.

W 1950 r. Szkołę Przewodników i Tresury Psów Służbowych przeniesiono do Sułkowic. 15 października 1954 r., rozkazem ministra bezpieczeństwa publicznego, Centrum Wyszkolenia Milicji Obywatelskiej w Słupsku zostało zlikwidowane. Szkołę Oficerską przeniesiono do Szczytna, a Szkołę Podoficerską do Piły. Do dziś nie są znane przyczyny tej decyzji. W ten sposób zakończyła się dziewięcioletnia działalność CWMO.

1954 - 1957 OŚRODEK SZKOLENIA SZEREGOWYCH MILICJI OBYWATELSKIEJ W SŁUPSKU

1957 - 1985 SZKOŁA PODOFICERSKA MILICJI OBYWATELSKIEJ W SŁUPSKU

1985 - 1990 SZKOŁA MILICJI OBYWATELSKIEJ W SŁUPSKU

1990 - …SZKOŁA POLICJI W SŁUPSKU

Więcej na temat historii Szkoły Policji w Słupsku można przeczytać w artykuje insp. Witola St. Majchrowicza zamieszczonym w 10. numerze "Przeglądu Prewencyjnego" (czytaj on-line, lub pobierz plik .PDF).

Powrót na górę strony