Aktualności

Pirotechnika i kryminalistyka

image Kolejne, tym razem trzydniowe warsztaty poświęcone terroryzmowi bombowemu przeprowadzili w słupskiej Szkole Policji specjaliści z pododdziałów antyterrorystycznych wielkopolskiej Policji. Oprócz bogatego materiału zdjęciowego policjanci podzielili się ogromnym doświadczeniem z młodszymi funkcjonariuszami, odpowiadając na wiele zadawanych pytań. Warsztaty były również realizowane na poligonie wojskowym.

Tematyka fakultatywnych zajęć była ściśle związana z zagrożeniami terrorystycznymi i ładunkami wybuchowymi, jakie wykorzystują zamachowcy. We wstępie omówiono między innymi przyczyny terroryzmu i idee przyświecające między innymi zamachowcom z hiszpańskiej ETA i irlandzkiej IRA.

Policyjni antyterroryści omówili wybrane przykłady zdarzeń bombowych w Polsce, a także zaprezentowali materiały i urządzenia wybuchowe, które wykorzystują przestępcy. Słuchacze dowiedzieli się również jak reagować na zagrożenia bombowe, a także jakie działania należy podjąć po uzyskaniu informacji o niebezpiecznym ładunku.
Wykładowcy prowadzący zajęcia wielokrotnie podkreślali młodym policjantom, że fachowa wiedza na temat materiałów wybuchowych jest niezmiernie ważna. Jakiekolwiek działania podejmowane w tym zakresie, wymagają od policjanta szczególnej pokory i krytycznego podejścia do własnych możliwości.



Fragmenty zajęć na poligonie

Warsztaty ściśle związane z tematyką kryminalistyczną przygotowane zostały przez asp. Krzysztofa Piaseckiego we współpracy z podinsp. Ryszardem Bączykiem oraz asp. Marcinem Jaworskim z Zakładu Służby Kryminalnej.

(13.6.2013)

Powrót na górę strony