Testy kandydatów na misję w Kosowie
Ponad dwustu policjantów z całej Polski uczestniczy w testach kwalifikacyjnych do kolejnej zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która pełni misję Kosowie. Przed wyjazdem na Bałkany zakwalifikowani policjanci przejdą w Słupsku miesięczne ćwiczenia zgrywające.
Od poniedziałku trwa procedura doboru do XXII zmiany Jednostki Specjalnej Polskiej Policji, która pełni misję stabilizacyjną w Kosowie. O służbę w ramach kontyngentu ubiega się 207 policjantów z całej Polski. Każdy z kandydatów, po spełnieniu wymogów formalnych, takich jak na przykład staż służby, zostaje dopuszczony do postępowania kwalifikacyjnego. W ramach procedury doborowej odbywa się między innymi test sprawności fizycznej. Każdy policjantów uczestniczy też w rozmowie z psychologami, którzy oceniają jego predyspozycje do pełnienia służby po za granicami kraju w szczególnych warunkach.
Po zakończeniu wszystkich procedur wyłonionych będzie około 130 policjantów, którzy pod koniec maja przyjadą do słupskiej Szkoły Policji, aby podczas miesięcznego szkolenia stworzyć XXII zmianę Jednostki Specjalnej Polskiej Policji. Na Bałkany zostanie delegowanych 115 policjantów, a pozostali stanowić będą rezerwę kadrową. W każdej zmianie kontyngentu są także policjantki, które pełnią służbę jako członkowie jednostek liniowych, logistycy, lekarze lub psycholożki.
Tymczasem dziś (17.04) w bazie „Charlie” w Kosowskiej Mitrowicy z policjantami XXI zmiany spotkał się minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, któremu towarzyszył Komendant Główny Policji.
- Przyjazd do policjantów pełniących misję stabilizacyjną, trudną i czasami niebezpieczną był moim obowiązkiem jako ministra spraw wewnętrznych – powiedział Bartłomiej Sienkiewicz podczas spotkania z polskimi policjantami.
Minister dodał również, że misja stabilizacyjna, którą pełnią polscy policjanci trwać będzie nadal. W opinii ministra służba na Bałkanach niesie ze sobą wiele walorów szkoleniowych, które są następnie wykorzystywane w kraju.
W ramach Misji EULEX, polscy policjanci, pomagają zapewnić bezpieczeństwo i porządek publiczny w różnych częściach Kosowa, w szczególności na północy kraju. Biorą udział w konwojowaniu osób zatrzymanych, niebezpiecznych przestępców, a także zabezpieczają przejścia graniczne. Policjanci z Polski ochraniają zakłady karne, areszty, obiekty sportowe oraz enklawy mniejszości narodowych i etnicznych. Zapewniają również bezpieczeństwo podczas rozpraw sądowych i przywracają porządek publiczny w czasie zamieszek.
Misja EULEX Kosowo utworzona przez Radę Unii Europejskiej, jest prowadzona od grudnia 2008 roku. Zadaniem EULEX jest pomoc władzom Kosowa w tworzeniu struktur policyjnych, wymiaru sprawiedliwości, służb celnych oraz granicznych. W misji uczestniczy 3 tysiące policjantów, prawników, celników i prokuratorów z państw Unii Europejskiej oraz m.in. USA, Rosji, Kanady, Turcji - informuje w swoim serwisie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
(17.4.2013)