Aktualności

Z wodą nie ma żartów

image O rozwadze podczas wypoczynku nad wodą przypominają członkowie Drużyny Specjalnej WOPR przy Szkole Policji Słupsku. Jednym z zadań, które realizują policyjni woprowcy jest też prewencja w zakresie bezpiecznego korzystania z akwenów wodnych.

Wspaniała pogoda oraz bliskość plaż Morza Bałtyckiego to atrybuty udanych wakacji. Drugą ich stroną, często przemilczaną i niebraną pod uwagę są utonięcia, do których dochodzi najczęściej właśnie w tym okresie. W tym roku, tylko od 17 maja utonęło już 140 osób. Corocznie w Polsce tonie od 450 do 600 osób i pomimo starań Policji, WOPR, audycji telewizyjnych i komunikatów radiowych, liczba utonięć nie maleje. Co gorsze, ograniczana jest aktywność Policji na wodach i terenach przywodnych, a samorządy terytorialne nie są chętne na wyasygnowanie większych kwot na poprawę bezpieczeństwa nad wodami. Pomyślmy więc o tym już teraz i nie dopuszczajmy do niepotrzebnych tragedii.

Główna przyczyną utonięć jest niestety alkohol. Zawęża on zdolność do realnego myślenia oraz osłabia mechanizmy samokontroli. Wpływa także negatywnie na kondycję, a ta jest niezbędna w przypadku znalezienia się w sytuacji trudnej w wodzie. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, w jakim procencie alkohol przyczynia się do utonięć, ale szacuje się, że 60-70% utonięć indywidualnych to skutek jego nadużywania i kąpieli. Jeżeli dodamy, że łatwo ulega on rozkładowi w ciele ludzkim, i już po kilku godzinach jest w zasadzie nie do wykrycia, to rzeczywisty obraz zjawiska stanie się jeszcze bardziej przerażający.

Nigdy nie wchodź do wody po wypiciu alkoholu !

Twoim obowiązkiem jest także uniemożliwić kąpiel innym, którzy alkohol spożywali. W tym zakresie należy wykazać zdecydowanie i konsekwencję. Po wypiciu niewielkiej nawet ilości alkoholu należy odczekać minimum 90 minut, aby bezpiecznie wejść do wody. Tyle czasu potrzebuje nasz organizm, aby przywrócić normalny oddech, ciśnienie i temperaturę, czynniki niezbędne dla bezpiecznego pływania w jeziorze lub nad morzem.


imageDrużyna Specjalna Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego funkcjonuje w Szkole Policji od 2003 roku. Głównie w czasie wolnym od pracy i służby członkowie Drużyny zabezpieczają różnego rodzaju imprezy organizowane na akwenach wodnych. Prowadzą także szkolenia. Zimą były to szkolenia z ratownictwa lodowego, czyli wyciągania osób z przerębli i udzielania im pierwszej pomocy. Wiosną i latem są to typowe szkolenia z ratownictwa wodnego.


(5.7.2013)

Powrót na górę strony