Aktualności

Paralizatory elektryczne - warsztaty w Szkole Policji

image 40 instruktorów ze wszystkich garnizonów i Szkół Policji wzięło udział w warsztatach metodyczno-szkoleniowych z zakresu posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Współorganizatorem warsztatów, które odbyły się w słupskiej Szkole Policji, było Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Warsztaty otworzył komendant Szkoły Policji w Słupsku insp. Jacek Gil, który po przywitaniu wszystkich uczestników podzielił się swoimi spostrzeżeniami w materii paralizatorów elektrycznych, w tym również swoimi doświadczeniami z czasów wdrażania tego rodzaju przedmiotów i adoptowania procedur ich użycia do realiów codziennej służby policyjnej.
Komendant odniósł się również do podstawowych założeń i celów warsztatów, uwypuklając te najistotniejsze - unifikację form i metod prowadzenia zajęć z zakresu posługiwania się paralizatorami zarówno na szkoleniu zawodowym podstawowym jak i kursach specjalistycznych czy też potrzebę kreowania wspólnego kierunku doskonalenia zawodowego realizowanego lokalnie.

Moderator spotkania nadkom. dr Arkadiusz Gliszczyński - kierownik Zakładu Interwencji Policyjnych zwrócił uwagę uczestników na konieczności budowy przesłania , w myśl którego istniejące unormowania prawne, obowiązujące procedury i właściwe postrzeganie kwestii bezpieczeństwa policjantów, dawałoby możliwość skutecznego i na większą skalę, stosowania humanitarnych środków przymusu bezpośredniego.

Kom. Marcin Posiewka ekspert Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, przybliżył informacje dotyczące skali użycia paralizatorów w polskiej Policji. W trakcie spotkania mówiono też o wpływie stresu na efektywność podejmowania interwencji wobec osób agresywnych i niebezpiecznych. Uczestnicy mogli także zapoznać się ze studium przypadku dotyczącego użycia broni palnej i ewentualnych możliwości wykorzystania w tej konkretnej sytuacji paralizatora elektrycznego.

Każdego dnia warsztatów - oprócz części wykładowej - odbywały się również zajęcia praktyczne dotyczące między innymi: wpływu taktycznych umiejętności posługiwania się paralizatorami na poziom bezpieczeństwa policjantów podczas przeprowadzania interwencji policyjnych. W warsztatach uczestniczyli również przedstawiciele Centralnego Ośrodka Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim.

Uczestnicy warsztatów dyskutowali również nad unifikacją zestawu ćwiczeń obowiązkowych do realizacji na kursach specjalistycznych dla instruktorów kształcących policjantów w zakresie posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

(30.11.2015)

Powrót na górę strony