Aktualności

Narada roczna - podsumowanie 2015 roku

image Podsumowanie działalności w 2015 roku i najważniejsze zamierzenia na rok bieżący – to główny tematy, o których mówiono podczas narady rocznej w słupskiej Szkole Policji. Najstarsza w Polsce placówka szkolnictwa policyjnego ma w tej chwili największą liczbę aktywnych miejsc szkoleniowych dla policjantów.

Narada roczna to cykliczne spotkanie podsumowujące działalność placówki w ostatnich dwunastu miesiącach. W trakcie narady poszczególne jednostki organizacyjne omawiają roczny okres pracy, a także przedstawiają zamierzenia, które realizować będą bieżącym roku.
Kadra Szkoły Policji na początku 2015 roku to 171 policjantów i 133 pracowników. W ubiegłym roku wykładowcy zrealizowali łącznie prawie 97 tysięcy godzin zajęć, a mury uczelni opuściło 995 absolwentów szkolenia zawodowego podstawowego, czyli policjantów rozpoczynających dopiero służbę w Policji. Nauka teoretyczna połączona była z praktyką - przez 320 dni młodzi policjanci pełnili swoje pierwsze służby w ramach 64 praktyk miastach Pomorza i Wielkopolski.

Liczba miejsc szkoleniowych w wynosi teraz 1.020. Nie jest to jeszcze ostateczna liczba, gdyż przewidywane prace inwestycyjne pozwolą wygospodarować kolejne miejsca dla słuchaczy w sile co najmniej jednej kompanii. Tym samym słupska Szkoła Policji jest w tej chwili jednostką, która dysponuje największą w kraju liczbą miejsc szkoleniowych dla policjantów.

Szkolenie nowych kadr to podstawowa działalność najstarszej w Polsce Szkoły Policji, jednak nie był to jedyny obszar działalności dydaktycznej. W minionym roku zrealizowano również 189 edycji kursów specjalistycznych, w których uczestniczyło ponad 3.182 policjantów. Słupska Szkoła, jako jedyna w kraju, realizuje również szkolenia dla magazynierów uzbrojenia w zakresie prowadzenia gospodarki sprzętem techniczno-bojowym w jednostkach Policji. Kilkanaście szkoleń odbyli na terenie Szkoły policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej, pracownicy Korpusu Służby Cywilnej, Lasów Państwowych oraz strażnicy Straży Gminnych.
Nieodłącznym elementem działalności dydaktycznej są różnego rodzaju wydawnictwa - pozycje książkowe oraz filmy dydaktyczne, w tym krótkometrażowe filmy instruktażowe omawiające wybrane czynności podejmowane przez policjantów prewencji w codziennej służbie.

Miniony rok to również organizacja przedsięwzięć w ramach kalendarza centralnych imprez Policji. Szkoła Policji w Słupsku była gospodarzem pierwszej edycji Turnieju Oddziałów Prewencji Policji i Samodzielnych Pododdziałów Prewencji Policji. XXII. edycji Turnieju Par Patrolowych, III. Mistrzostw Policji w Wędkarstwie Morskim; III. Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz VII. Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Jednostek Szkoleniowych Policji w Strzelaniu.
W Szkole Policji odbyły się także niezapowiedziane wcześniej ćwiczenia dla Oddziałów Prewencji z województwa warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i zachodnio-pomorskiego. Miejscem ćwiczeń był teren Szkoły oraz obiekty po dawnych jednostkach wojsk rakietowych w pasie nadmorskim.
Pod patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zorganizowana została I. edycja Turnieju wiedzy o Obronności.



Skrót wybranych ubiegłorocznych relacji telewizyjnych z działalności Szkoły Policji.

W ramach kontaktów z lokalną społecznością i instytucjami życia publicznego prowadzona jest współpraca z Sądem Rejonowym. Policyjni wykładowcy współpracują też z placówkami edukacyjnymi prowadząc z młodzieżą szkolną różnego rodzaju programy dydaktyczno-wychowawcze, w tym także zajęcia w klasach o profilu policyjnym.
Intensywnie rozwija się też współpraca międzynarodowa, której najlepszym przykładem była 20. Rocznica współpracy Szkoły Policji w Słupsku i Wyższej Zawodowej Szkoły Policji landu Brandenburgia w Oranienburgu. W ramach międzynarodowych kontaktów wykładowcy Szkoły Policji uczestniczyli w Zagrzebiu w kursie instruktorów strzelań policyjnych zorganizowanym przez tamtejszą Akademię Policji.

Rok 2015 był również znaczący ze względy na duży wzrost działań wolontaryjnych. Z okazji jubileuszu 70-lecia Szkoły Policji Klub Hornowych Dawców Krwi przeprowadził akcję zbiórki krwi – jej wynik to 712 litrów tego życiodajnego płynu. Wolontariusze Szkoły systematycznie odwiedzają również wychowanków rodzinnych Domów Dziecka. Wychowankowie tych instytucji systematycznie otrzymują prezenty z okazji świąt oraz rozpoczęcia roku szkolnego.

Wśród zadań inwestycyjnych Szkoły Policji w Słupsku jednym w z ważniejszych przedsięwzięć było zakończenie gruntownej modernizacji budynków dawnego wydziału transportu, dzięki czemu sekcja zajmująca się administracją i wykorzystaniem floty pojazdów uzyskała nowoczesne, dobrze wyposażone pomieszczenia.
Dodatkowo w tym samym budynku powstały nowe pomieszczenia symulacyjne do praktycznej nauki i doskonalenia umiejętności z wybranych zagadnień z interwencji policyjnych. Całość kosztów prac remontowych w jednej trzeciej została dofinansowana z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wydatki budżetowe Szkoły Policji w ubiegłym roku to ponad 25 milionów złotych. Przeważająca część tej kwoty wydana została za zakup towarów i usług. Taki stan rzeczy sprawia, że nasza jednostka jest jednym z ważniejszych podmiotów dla dostawców nie tylko z terenu Pomorza.
W wyniku prowadzonych przetargów na dostawy towarów z kwoty 4,9 miliona złotych zaoszczędzono ponad 900 tysięcy złotych. Wśród zamierzeń na 2016 rok służby logistyczne szkoły planują dalsza wymianę nawierzchni asfaltowych w ciągach jezdnych na nawierzchnię z kostki polbrukowej oraz wymianę nawierzchni na boiskach sportowych z asfaltu na nawierzchnie tartanową.

Dodatkowym punktem narady było również uroczyste pożegnanie kierownika Zakładu Wyszkolenia Strzeleckiego mł.insp. Zbigniewa Zubla, który w dniu narady przechodził na zaopatrzenie emerytalne. Informacje przybliżające sylwetkę naszego Kolegi zamieścimy wkrótce w naszym serwisie informacyjnym.

(15.2.2016)

Powrót na górę strony