Pomoc społeczna w kontekście przemocy
Praktyczny aspekt współpracy między Policją a samorządowymi instytucjami niosącymi pomoc osobom w trudnej sytuacji zdominował dzisiejsze zajęcia podczas specjalistycznego kursu dla policjantów zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie. Z gościnnym wykładem wystąpiła kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Smołdzinie Paulina Kamińska.
W kursie z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie ma przygotować policjantów do prowadzenia szkoleń z tej tematyki w swoich jednostkach. Kurs ma także przekazać słuchaczom wiedzę niezbędną w rozwiązywaniu problemów związanych z realizacją procedury przeciwdziałania zjawiskom przemocowym.
Aby powiązać teorię z praktyką, prowadzący zajęcia zaprosili dziś do udziału Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Smołdzinie. Była to doskonała okazja do wymiany doświadczeń a także możliwość przedstawienia oczekiwań, jakie mają wobec siebie pracownicy pomocy społecznej i policjanci.
Udział w wykładzie i dyskusji wzięło 17 policjantów z komend wojewódzkich w Bydgoszczy, Szczecinie, Gdańsku i Gorzowie Wielkopolskim, którzy są uczestnikami szkolenia.
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie rozszerzyła katalog instytucji zobowiązanych do uruchomienia procedury Niebieskiej Karty. Wiedza podmiotów zaangażowanych w prace zespołów interdyscyplinarnych i grup roboczych może być różna ze względu na zakres kompetencji i dotychczasowe doświadczenie dotyczące przemocy w rodzinie. Stąd zachodzi konieczność zapoznania się z aktualnie obowiązującymi przepisami i zadaniami poszczególnych podmiotów.
(16.7.2012)