Aktualności

Piractwo audiowizualne w sieci

imageZwalczanie piractwa audiowizualnego w sieci internetowej oraz piractwa towarowego - to temat szkolenia, w którym w ramach czasu wolnego od zajęć dydaktycznych mogli uczestniczyć słuchacze Szkoły Policji w Słupsku. W trakcie zajęć prezentowane były między innymi podróbki, które w sposób nielegalny sprzedawane są na targowiskach oraz w internecie.

Problematyka piractwa od wielu lat stanowi istotny problem organizacji chroniących prawa do filmów, organów ścigania i samych pokrzywdzonych. Szkody powodowane przez proceder nielegalnego kopiowania i rozpowszechniania filmów liczone są w milionach złotych. Cierpi na tym cały biznes filmowy. Trzeba jednak pamiętać, iż nie każde ściągnięcie z Internetu pliku wideo jest przestępstwem. Według prawa polskiego odpowiadamy karnie za udostępnienie i rozpowszechnienie filmu, ale nie za same ściągnięcie jego z Internetu.

Zajęcia z zakresu zwalczania piractwa audiowizualnego w sieci internetowej przeprowadzone zostały przez przedstawiciela Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej (FOTA). Fundacja prowadzi akcje informacyjne w celu promocji znajomości oraz przestrzegania praw autorskich i pokrewnych, a także zajmuje się organizowaniem seminariów i szkoleń mających na celu poprawę wiedzy w zakresie prawa regulującego działanie rynku audiowizualnego.

Podczas szkolenia przedstawiciel Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej przedstawił policjantom sposoby rozpoznawania mechanizmów działania i rozpoznawania wybranych stron internetowych, które oferują bądź to filmy w tzw. streamingu bądź to poprzez zamieszczenie na stronie portalu „głębokiego” linku - odnośnika, za pomocą którego można pobrać nielegalnie materiał filmowy na twardy dysk własnego komputera.

Mariusz Kaczmarek
dyrektor Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej
"FOTA"
  (pobierz)

W trakcie spotkania poruszono problematykę ochrony znaków towarowych firmy, która wytwarza konsole do gier oraz przedstawiono techniczne aspekty dotyczące obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń w konsolach do gier. Jednocześnie w trakcie wykładu przedstawione zostały kwestie prawne odpowiedzialności karnej za udostępnianie i rozpowszechnianie treści filmowych. Zachowania takie wyczerpują znamiona przestępstw określonych w art. 116 ust.1-4 ustawy o prawie autorskim i prawie pokrewnym.

W trakcie wykładu przedstawione zostały także kwestie prawne odpowiedzialności karnej za oznaczanie i wprowadzanie do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi, chronionymi prawnie i zastrzeżonymi przez firmy (art. 305 ust.1 ustawy-prawo własności przemysłowej) oraz aspekty prawne pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób z art. 1181 ust.1 ustawy o prawie autorskim i prawie pokrewnym: wytwarzanie urządzeń lub ich komponentów przeznaczonych do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, dokonywanie obrotu niedozwolonymi urządzeniami lub ich komponentami, reklamowanie niedozwolonych urządzeń lub ich komponentów w celu sprzedaży lub najmu.

(24.10.2013)

Powrót na górę strony