Wykładowca Szkoły Policji w Rumunii
Wykładowca słupskiej Szkoły Policji znalazł się w składzie polskiej delegacji, która w Rumunii reprezentowała nasz kraj podczas „The CoPPRa Train-the-Trainers Course” - międzynarodowego seminarium szkoleniowo-trenerskiego poświęconego problemom radykalizmu i terroryzmu na świecie. Spotkanie odbyło się w Bukareszcie, a jego organizatorem było Biuro Federalnej Policji w Brukseli, w ramach europejskiego programu przeciwdziałania przestępstwom.
W trakcie szkolenia polską stronę reprezentował nadkom. Krzysztof Olejnik z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego Szkoły Policji w Słupsku oraz podinsp. Leszek Dyduch z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W spotkaniu udział wzięli także policjanci oraz funkcjonariusze służb specjalnych z Niemiec, Cypru, Rumunii, Włoch, Czech, Słowacji, Francji, Belgii i Holandii.
Zajęcia szkoleniowe miały charakter wykładów oraz ćwiczeń praktycznych. Całość prowadzili specjaliści z zakresu walki z terroryzmem i radykalizmem z Niemiec, Rumunii, Belgii oraz Holandii. Każdy uczestnik szkolenia musiał również samodzielnie przeprowadzić wykład w języku angielskim połączony z prezentacją na temat ogólnej działalności Policji w swoim kraju oraz przykład działania mogącego zostać zakwalifikowane jako terrorystyczne „z własnego podwórka”. Polscy wykładowcy przygotowali między innymi prezentację związaną ze sprawą Brunona K., podejrzanego o przygotowanie próby zamachu na polski Sejm.
W trakcie szkolenia szczególną uwagę przykładano do zdiagnozowania pierwszych symptomów związanych z radykalizmem i przekształcania ich dalej w działania terrorystyczne. Podkreślano wielką wagę policjanta z ”pierwszej linii”, jako tego, który pierwszy może dostrzec w swoim rejonie działania, niepokojące objawy radykalizmu. Uczestnicy wskazywali również na potrzebę przeszkolenia w tym zakresie młodych funkcjonariuszy Policji.
Znakomicie zostały przedstawione sylwetki tzw. Lone Wolf - czyli „samotnych wilków”, którzy swoimi czynami odebrali życie wielu ludziom (np. Anders Breivik w Norwegii). W trakcie końcowych warsztatów roboczych uczestnicy wskazywali sposoby lepszej walki z postępującym radykalizmem i terroryzmem na świecie. Była to również doskonała okazja do wymiany doświadczeń między policjantami różnych państw.
(18.9.2013)