Aktualności

Dioramy policyjnego wykładowcy

image Wykonanie jednego projektu to około trzy miesiące pracy w czasie wolnym - tyle czasu zajmuje przygotowanie jednej dioramy. Jeden z wykładowców Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego w taki właśnie sposób realizuje swoje pasje artystyczne.

Diorama według definicji słownikowej to „rodzaj makiety modelarskiej wykonywanej różnymi technikami plastycznymi i modelarskimi, przedstawiającej najczęściej wydarzenia historyczne, sceny przyrodnicze lub modele urbanistyczne. Ze względu na trójwymiarowość jest atrakcyjnym nośnikiem treści edukacyjnych, przez co chętnie wykorzystywana w ekspozycjach muzealnych”.

Mł,asp. Igor Jeżyna z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego może już pochwalić się dziewięcioma tego rodzaju dioramami. Wykonanie całej makiety wymaga zegarmistrzowskiej precyzji a także wielkiej pomysłowości, aby z dostępnych materiałów wykonać określone miniaturki. Na przykład do wykonania zbrojonych kratownic idealnie nadaje cienki pasek plastikowego parapetu podokienngo wycięty wpoprzek długości, odwzorowanie kałuż wody to nakładanie warstwami specjalnego przezroczystego żelu.

Wykonanie dioramy wymaga również niebywałej wiedzy historycznej. Należy między innymi doskonale znać umundurowanie i wyposażenie poszczególnych formacji wojskowych, w tym między innymi typy czołgów i innych pojazdów. Dla laika może wydawać się dziwnym, że amerykański czołg M4 Sherman na jednej z dioram ma rosyjskie oznaczenia taktyczne. Jest to jednak zgodne z rzeczywistością, gdyż podczas II wojny światowej Armia Czerwona otrzymała od Amerykanów tego rodzaju sprzęt w ramach koalicji antyhitlerowskiej.

Wszystkie dioramy wykonane przez naszego wykładowcę zawierają odpowiedni opis, a także specjalne szklane kopuły ochronne. Wkrótce prace można będzie podziwiać na terenie słupskiej Szkoły Policji.

(22.5.2014)

Powrót na górę strony