Aktualności

Izba Wytrzeźwień w Szkole Policji

imagePracownicy Izby Wytrzeźwień w Słupsku zakończyli szkolenie z zakresu wykorzystania wybranych środków przymusu bezpośredniego. Obowiązek udziału w takim szkoleniu nakładają na wszystkich pracowników tych instytucji w Polsce przepisy regulujące funkcjonowanie Izb Wytrzeźwień.

W szkoleniu udział wzięli wszyscy pracownicy, którzy na co dzień mają kontakt z osobami pod wpływem alkoholu. Zajęcia poświęcone były wybranym technikom samoobrony i technik interweniowania wobec osób nietrzeźwych i agresywnych.
Uczestnicy poznawali, a następnie samodzielnie ćwiczyli, sposoby przemieszczania i transportowania osób nietrzeźwych, które nie stawiają oporu oraz tych, które nie chcą samodzielnie przemieszczać się w pożądanym kierunku.
Pracownicy poznawali również podstawowe chwyty obezwładniające, które w sposób skuteczny, ale i zarazem bezpieczny dla pacjenta, pozwalały wymusić na nim prawidłowe zachowanie.
Na zakończenie szkolenia wszyscy uczestnicy spotkali się z komendantem Szkoły Policji insp. Jackiem Gilem, który wręczył każdemu zaświadczenie o ukończeniu kursu. Spotkaniu uczestniczył również dyrektor Izby Wytrzeźwień Ryszard Śnieżek.


Ryszard Śnieżek
dyrektor Izby Wytrzeźwień w Słupsku
  (pobierz)

imageCzęść ćwiczeń, prowadzonych przez Wykładowców Zakładu Interwencji Policyjnych realizowana była także w Izbie Wytrzeźwień. Zajęcia w placówce miały pomóc w wypracowaniu skutecznych metod działania w określonych pomieszczeniach Izby, i z wykorzystaniem znajdującego się tam sprzętu. Ćwiczenie w realiach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistości ma lepiej utrwalić zdobywane umiejętności i algorytmy postępowania w poszczególnych sytuacjach.

imageNie jest to jedyna forma współpracy Szkoły Policji i Izby Wytrzeźwień. W ramach zajęć fakultatywnych młodzi policjanci, słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego, udają się do Izby Wytrzebień, aby na miejscu poznać jej funkcjonowanie oraz algorytmy postępowania przy przekazywaniu przez patrol Policji, przywiezionych pod wpływem alkoholu osób, które przyjmowane są przez pracowników Izby. W trakcie zajęć omawiany jest sposób przekazania osoby, a także instrukcje dotyczące wypełnienia niezbędnej dokumentacji.
Dyrekcja Izby prezentuje również działalność swojej placówki delegacjom niemieckich policjantów, którzy przyjeżdżają do słupskiej Szkoły Policji w ramach podpisanej umowy o współpracy.

(21.11.2013)

Powrót na górę strony