Aktualności

Autorski program "Sport moją tarczą"

imageRozpoczęła się II edycja autorskiego programu „Sport moją tarczą”, który prowadzą wykładowcy słupskiej Szkoły Policji. Udział w przedsięwzięciu już kolejny rok z rzędu biorą uczniowie z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku. Ubiegłoroczna edycja zajęć pokazała już, że jest to bardzo trafiona inicjatywa.

Zmiany ustrojowe i kulturowe, z jakimi spotykamy się każdego dnia, nie dla każdego przynoszą pozytywne skutki. Wśród nas można spotkać osoby, które nie potrafiąc poradzić sobie z tymi zmianami, co w konsekwencji rodzi różnego rodzaju przejawy niedostosowania społecznego. Charakteryzować się one mogą popełnianiem czynów zabronionych, czy też zachowaniami sprzecznymi z ogólnie przyjętymi normami społeczno-moralnymi. Tego rodzaju przejawy nabierają szczególnego znaczenia wówczas, gdy dotyczą osób nieletnich.
Doniosłość przedstawionych problemów odczytali wykładowcy Zakładu Interwencji Policyjnych, którzy rozpoczęli dziś kolejny, roczny cykl spotkań sportowo-wychowawczych pod hasłem „Sport moją tarczą”, realizowanych w ramach tak zwanej twórczej resocjalizacji.

Spotkania adresowane są do wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku i dotyczą nie tylko zagadnień sportowych, ale również bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w miejscu zamieszkania, sposobów zachowań w sytuacji niebezpieczeństwa, propagowania zachowań zgodnych z prawem.
Program realizowany jest przy współudziale Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, dwa razy w tygodniu. Tego rodzaju zajęcia są najprawdopodobniej jedynymi, skierowanymi do tej konkretnej grupy, realizowanymi przez jednostki Policji, a zatem program nosi cechy programu autorskiego.

Opiekunami programu są kom. Arkadiusz Gliszczyński i mł. asp. Jakub Sawicki, który osobiście prowadzi wszystkie zajęcia z podopiecznymi. Działania wychowawcze i resocjalizacyjne prowadzone przez sport pokazują, że aktywność fizyczna powinna być rozpatrywana nie tylko jako nabywanie umiejętności ruchowych, które są rezultatem pracy mięśni - każdy nawyk ruchowy budowany jest za pomocą związków nerwowych pochodzących z mózgu. Sprawność ruchowa, nabywanie coraz to nowych umiejętności sportowych, uwypukla zatem sprawność umysłową oraz twórcze myślenie ćwiczących.

imageWażnym aspektem prowadzonego programu jest postać osoby prowadzącej zajęcia sportowe, a właściwie jej autorytetu. Budowanie autorytetu, a tym samym właściwych postaw, godnych naśladowania w dalszym życiu dzieci i młodzieży następuje również poprzez własny przykład wychowawcy. Z obserwacji zachowań ćwiczącej młodzieży podczas ubiegłorocznej edycji można wywnioskować, że mł.asp. Jakub Sawicki stanowi dla dzieciaków biorących udział w programie właściwy autorytet.
Dodajmy, że nasz wykładowca przed rozpoczęciem policyjnej służby pracował w instytucji zajmującej się pomocą społeczną, a jako młody policjant pełnił służbę w dzielnicy jednego z pomorskich miast, w której młodzi ludzie często wchodzili w konflikt z prawem.

(5.11.2013)

Powrót na górę strony