O subkulturze pseudokibiców
Sposoby zapobiegania, rozpoznawania, jak również zwalczania przestępczości pseudokibiców były tematem fakultatywnych zajęć, w których mogli uczestniczyć we wtorkowe popołudnie słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego. W rolę prelegenta wcielił się tym razem asp.sztab. Mikołaj Banaszyk zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Gnieźnie.
Już w starożytnych czasach zawody sportowe budziły emocje i gromadziły rzesze zwolenników. Tak jest i dzisiaj - każda dyscyplina sportowa gromadzi wokół siebie fanów. Jednak zachowania i działania podejmowane przez niektórych z nich łamią zasady „zdrowego” kibicowania. Imprezę sportową postrzegają jako teren do swoich przestępczych działań i prezentowania negatywnych zachowań. Tworzą zorganizowane grupy o charakterze przestępczym, których celem jest wywoływanie burd na stadionach, organizowanie ustawek, handel narkotykami oraz wymuszenia i rozboje.
Pseudokibice to dziś jeden z większych problemów, z jakim boryka się polska policja przy zabezpieczaniu imprez sportowych - szczególnie meczach piłki nożnej. Uczestnicy wykładu zostali zapoznani z historią powstania tej subkultury w Polsce. Pseudokibice po raz pierwszy w Polsce pojawili się na trybunach stadionów w połowie lat 70-tych XX wieku, przejmując jednocześnie zasady przyjęte przez subkulturę „gitowców”. Na stadionach jak i ulicach zaczęło dochodzić do zakłóceń porządku publicznego. Wcześniej ekscesy wywoływane przez stadionowych chuliganów należały do rzadkości.
asp.sztab. Mikołaj Banaszyk
zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego
Komendy Miejskiej Policji w Gnieźnie
(pobierz)
Oprócz teorii nowo przyjętym policjantom zaprezentowano szereg materiałów obrazujących możliwości polskiej Policji w walce z tym negatywnym zjawiskiem społecznym. Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii, którymi dysponuje Policja, szerokiej współpracy z policjami innych państw, walka z tym rodzajem przestępczości jest niezwykle trudna gdyż pseudokibice tworzą struktury hermetyczne o charakterze zorganizowanym.
(26.11.2013)