Aktualności

Nie kradnij, oglądaj legalnie

image Szkolenie z zakresu wykrywania, zapobiegania i ścigania sprawców kradzieży sygnału telewizyjnego to temat kolejnych fakultatywnych zajęć z zakresu ochrony prawa własności intelektualnej, w których mogli uczestniczyć młodzi policjanci kursu podstawowego słupskiej Szkoły Policji. Kradzież sygnału telewizyjnego tzw. piractwo telewizyjne to wszelkie formy kradzieży sygnału, zarówno w sieciach kablowych, jak i na platformach cyfrowych (satelitarnych).

Każda kradzież polega na przywłaszczeniu cudzej własności i wbrew obiegowej opinii jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności. Zjawisko kradzieży sygnału telewizyjnego jest w Polsce społecznie tolerowane, a w ocenie wielu osób to przejaw sprytu i zaradności.
Przedmiotem kolejnego już w tym roku szkolenia było przekazanie policjantom sposobów przeciwdziałania zjawisku piractwa telewizyjnego. Omówione zostały sposoby kradzieży sygnału telewizyjnego oraz metody identyfikacji tego typu przestępstw.


rozmowa ze Zbigniewem Tarasiem
ze Stowarzyszenia SYGNAŁ
  (pobierz)

Najgroźniejszą i najczęściej spotykaną obecnie jego postacią jest tak zwany „sharing internetowy”, który polega na tym, że osoba („dawca”), która w wyniku podpisania umowy abonenckiej uzyskuje uprawnienie do odbioru wybranego pakietu programów; uprawnienie to - za opłatą wielokrotnie mniejszą niż legalny abonament - udostępnia za pośrednictwem sieci internetowej osobom nieuprawnionym, poznanym na forach internetowych poświęconych tematyce pirackiej - są to tak zwani „biorcy”.

Zajęcia z zakresu zapobiegania i zwalczania kradzieży sygnału telewizyjnego zorganizowane zostały przez stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał" współpracujące z Komendą Główną Policji i jednostkami terenowymi Policji. Organizacja upowszechnia informacje o szkodliwości i skutkach piractwa telewizyjnego oraz promuje uczciwość w obrocie sygnałem telewizyjnym. Jednym z głównych celów Stowarzyszenia jest walka ze społecznym przyzwoleniem na kradzież sygnału telewizyjnego.

Cykliczne spotkania ze słuchaczami Szkoły Policji w Słupsku pod patronatem stowarzyszenia "Sygnał" mają duży wpływ na podnoszenie świadomości prawnej wśród młodych policjantów, co w przyszłości zostanie wykorzystane w działaniach organów ścigania w zakresie wykrywania i przeciwdziałania zjawisku piractwa telewizyjnego.
Szkolenie zostało zorganizowane przez podinsp. Andrzeja Osińskiego w ramach działalności „Koła Prawno - Kryminalistycznego” funkcjonującego przy Zakładzie Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Słupsku.

(18.10.2012)

Powrót na górę strony