Kontrola stanu technicznego pojazdów
Z tajnikami kontroli stanu technicznego autobusu oraz ciągnika rolniczego w zakresie układu kierowniczego, hamulcowego, działania świateł, wyposażenia pojazdu oraz posiadania wymaganych podczas kontroli dokumentów mogli zapoznać się młodzi policjanci w ramach organizowanych cyklicznie fakultatywnych zajęć Koła Prewencji i Ruchu Drogowego. Zajęcia tego rodzaju rozszerzają specjalistyczną wiedzę policjantów dotyczącą kontroli stanu technicznego pojazdów.
Policjanci dokonujący kontroli drogowej muszą podejmować decyzję mające wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym np. mają prawo do zatrzymywania dokumentów dopuszczających pojazd do ruchu, czy dokumentów uprawniających do kierowania różnego rodzaju pojazdów. Działanie takie pozwala między innymi wyeliminować z ruchu drogowego pojazdy, które nie spełniają wymogów w zakresie obowiązkowego wyposażenia pojazdów, a tym samym zagrażają bezpieczeństwu kierującym jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.
W trakcie zajęć wykładowcy wyjaśnili w jaki sposób należy skontrolować czas pracy i postoju u kierującego autobusem na podstawie zapisu tachografu cyfrowego, wskazali najczęstsze usterki techniczne w autobusie jak i w ciągniku rolniczym, przypomnieli o dozwolonej prędkości pojazdów na drogach.
Policyjni nauczyciele zwrócili również uwagę swoich młodszych kolegów i koleżanek na akty prawne regulujące wykonywanie czynności na drodze przez policjantów pionu prewencji, w tym na Zarządzenie nr 609 KGP z dnia 25 czerwca 2007 roku w sprawie sposobu pełnienia służby na drogach przez policjantów, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, które reguluje szczegółowo w jaki sposób ma być wyposażony między innymi ciągnik rolniczy czy autobus.
Zajęcia mimo tego, że były prowadzone w godzinach popołudniowych cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy przebywających na szkoleniu zawodowym podstawowym. Wykładowcy prowadzący zajęcia, przed rozpoczęciem pracy w Szkole Policji pełni służbę na drodze w pionie ruchu drogowego, dlatego przekazywana wiedza poparta była wieloma przykładami z codziennej służby.
(21.6.2016)