Aktualności

Zagadnienia obronne w Policji

imageOstatnia w tym roku, szósta edycja kursu specjalistycznego dla policjantów i pracowników, którzy realizują zadania obronne w jednostkach organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji rozpoczęła się dziś rano w słupskiej Szkole Policji. Zajęcia prowadzi przedstawiciel Głównego Sztabu Policji.

Kursy prowadzone w Słupsku mają przygotować policjantów i pracowników z jednostek organizacyjnych Policji szczebla powiatowego (miejskiego, rejonowego), którzy nadzorują oraz realizują przygotowania obronne. Jednym z celów szkoleniowych jest między innymi usystematyzowanie wiadomości, wypracowanie jednolitych algorytmów postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny.

W trakcie kursu wykorzystywany jest również specjalistyczny stół roboczy do projektowania map sztabowych, przy którym przedstawiciele poszczególnych komend omawiają aspekty dotyczące dokumentacji obronnej, a także tworzą warianty ochrony i obrony obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Wśród poruszanych tematów znajdą się także zagadnienia poświęcone udziałowi Policji w zabezpieczaniu rezerw osobowych - dotyczy to jednostek, na które zostały nałożone przydziały organizacyjno-mobilizacyjne. Uczestnicy szkolenia opracują również przykładowy regulamin i etat jednostki zmilitaryzowanej Policji, plan działania komendanta w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny oraz zasady współdziałania z militarnymi i pozamilitarnymi ogniwami systemu obronnego Państwa.

Rozpoczęte dziś rano szkolenie jest szóstym, i zarazem ostatnim w tym roku. Zajęcia potrwają do 25 października, na zakończenie kursu swój przyjazd zapowiedział zastępca Dyrektora Głównego Sztabu Policji KGP insp. Andrzej Ostas. Wszystkie zajęcia realizowane są w specjalistycznej sali wykładowej Wydziału do Spraw Ochrony Informacji Niejawnych, która została przygotowana do prowadzenia zajęć o tematyce obronnej.


W tym tygodniu rozpoczęły się również kolejne edycje innych kursów specjalistycznych, z zakresu:
● Taktyki i techniki przesłuchań dla policjantów służby kryminalnej
● Udzielania pierwszej pomocy w warunkach działań specjalnych
● Współpracy z osobowymi źródłami informacji
● Obsługi Krajowego Systemu Informatycznego Policji w zakresie zagadnień prewencyjnych.

(15.10.2013)

Powrót na górę strony