Kompendium policyjnej wiedzy na płytach
Kompendium podstawowej policyjnej wiedzy zgromadzone na prawie półtora tysiąca stronach - to najnowsza publikacja przygotowana przez wykładowców słupskiej Szkoły Policji. Choć podręcznik skierowany jest do słuchaczy podstawowego szkolenia zawodowego, to zawarte w nim treści mogą być także doskonałym materiałem dla policjantów z jednostek terenowych, którzy mogą usystematyzować i utrwalić posiadaną już wiedzę.
„Podręcznik dla słuchacza…” to praca zbiorowa wykładowców słupskiej Szkoły Policji. W podręczniku zawarto cały materiał dydaktyczny, który opanować musi słuchacz szkolenia podstawowego. Wiadomości i przepisy zawarte w podręczniku mogą także stanowić znakomite źródło wiedzy dla policjantów z dużym stażem służby, którzy mogą przypomnieć sobie i raz jeszcze usystematyzować wiedzę zdobytą kilkanaście lat temu w jednej ze szkół policyjnych.
Układ książki został przygotowany na podstawie programu szkolenia podstawowego. Dziesięć rozdziałów podręcznika odpowiada dziesięciu jednostkom modułowym, które opanowuje w trakcie szkolenia każdy słuchacz. Rozdziały zawarte w książce zawierają następujący zakres materiału:
- Ustalenie zdarzeń i zabezpieczenie ich miejsca
- Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowanie interwencji
- Poszukiwanie osób i rzeczy oraz ujawnienia sprawców przestępstw w ramach wybranych czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych
- Pełnienie służby w konwojach i pomieszczeniach dla osób zatrzymanych
- Podejmowanie działań wobec uczestników ruchu drogowego
- Wykonywanie czynności w sprawach o wykroczenia
- Udział w działaniach związanych z przywracaniem zbiorowo naruszonego porządku publicznego
- Przeciwdziałanie zjawiskom kryminogennym
- Szkolenie strzeleckie
- Taktyka i techniki interwencji
„Podręcznik…” został wydany w formie elektronicznej. Płyty z publikacją, opatrzone książeczką ze spisem treści zostały przekazane Komendantom Wojewódzkim Policji w całym kraju. Policjanci zainteresowani otrzymaniem publikacji, powinni kontaktować się z właściwymi wydziałami odpowiedzialnymi za szkolenie i doskonalenie zawodowe.
Publikacja zawiera także klauzulę, która zezwala policjantom na reprodukcję podręcznika w celu przygotowania się do realizacji zadań służbowych.
Kolejną wydaną w formie elektronicznej książką, która dostępna jest również w wersji do pobrania, jest podręcznik pod tytułem "Dyżurny jednostki organizacyjnej Policji”. Autorami książki są wykładowcy Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego Szkoły Policji w Słupsku.
Autorzy publikacji przedstawili zasady służby na stanowisku kierowania dotyczące przyjmowania, przetwarzania, rejestrowania i przekazywania informacji. Na szczególną uwagę zasługują zaprezentowane algorytmy czynności dyżurnego w przypadku uzyskania informacji o wybranym zdarzeniu.
Jak czytamy we wstępie, sprawność działania w zasadzie każdej organizacji zależy od prawidłowej komunikacji między jej częściami, a także między organizacją i otoczeniem. Z punktu widzenia wymiany informacji dyżurny jednostki odgrywa rolę priorytetową, będąc związanym z obiegiem informacji przychodzących spoza Policji oraz informacji wewnętrznych, tzw. resortowych.
"Dyżurny jednostki organizacyjnej Policji” (.PDF).
(25.3.2013)