Kadra pielęgniarska i policjanci
Pod kierunkiem policyjnych wykładowców doskonalili swoje umiejętności przedstawiciele Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotne. Wspólne zajęcia policjantów z kadrą ZOZ`u trwają od kilku lat.
Policja jest jedną z istotniejszych instytucji działających w sferze najwrażliwszych potrzeb społeczeństwa - potrzeby bezpieczeństwa. W takie kierunkowe działania zapewniające porządek prawny wpisuje się Szkoła Policji w Słupsku, która poprzez realizację różnych szkoleń na rzecz podmiotów zewnętrznych istotnie wpływa na jakość wykonywanych zadań przez te podmioty.
Jedną z instytucji, z którą prowadzimy systematyczną współpracę jest Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku.
W tym tygodniu, na macie Szkoły Policji z naszymi wykładowcami spotkało się kilkunastu przedstawicieli Zakładu Opieki Zdrowotnej, którzy przybyli po to, aby doskonalić swoją wiedzę i przede wszystkim umiejętności z zakresu stosowania siły fizycznej jako środka przymusu bezpośredniego. To nie pierwsze wspólne spotkanie. Systematycznie odbywają się one już od ponad dwóch lat.
Tym razem wykładowcy Szkoły wprowadzili przedstawicielom ,,Psychiatryka” pewne novum. Do udziału w ćwiczeniach zaproszeni zostali słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego, którzy jednym razem byli pozorantami dla przedstawicieli służby zdrowia, a następnie mieli się obronić przed atakiem z ich strony.
– Coraz szerzej w mediach, ale i w literaturze przedmiotu rozpowszechniane jest pojęcie współpracy instytucjonalnej na rzecz bezpieczeństwa publicznego. My tą ideę wprowadzamy w życie miedzy innymi poprzez wspólne organizowanie przedsięwzięć szkoleniowych – mówi nadkom. Arkadiusz Gliszczyński, który jest koordynatorem tej współpracy.
Warto zaznaczyć, że ideą takiej współpracy jest pozyskiwanie obopólnych korzyści. Przedstawiciele ZOZ-u uczą się wykorzystywać w swojej codziennej pracy siłę fizyczną w stosunku do osób agresywnych i niebezpiecznych, policjanci z kolei poznają specyfikę ich pracy, ale przede wszystkim sposoby zachowania się osób z zaburzeniami psychicznymi w różnych życiowych sytuacjach.
Takie doświadczenie, prowadzący zajęcia wykładowcy, wykorzystać będą mogli podczas realizowanego w szkole Policji procesu dydaktycznego, czy przygotowywania specjalistycznych opracowań. Kolejne wspólne zajęcia zaplanowano na początek kwietnia.
(23.3.2016)