Polsko-niemieckie seminarium
Policjanci z Niemiec i Polski uczestniczą w kolejnej edycji polsko-niemieckiego seminarium z zakresu niemieckiego prawa dla polskich policjantów pełniących służbę w strefie przygranicznej. Uczestnikami tych zajęć są funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji w Szczecinie, Gorzowie Wielkopolskim i Wrocławiu. Stronę niemiecką reprezentują policyjni wykładowcy z Prezydium Policji we Frankfurcie nad Odrą.
Podstawy prawne i zasady współpracy w strefie nadgranicznej określa umowa międzynarodowa z dnia 18 lutego 2002 roku o współpracy Policji i Straży Granicznej Polski i RFN. W trakcie warsztatów policjanci niemieccy i polscy omawiać będą między innymi normy konstytucyjne oraz podstawy prawne działań Policji w Niemczech. Tematem seminarium będą również zadania i uprawnienia niemieckiej Policji, podstawy prawne i zasady współpracy w strefie nadgranicznej oraz prawne formy działania Policji: legitymowanie, kontrola osobista, zatrzymanie osób - w kontekście uprawnień policji do wkraczania w prawa obywatela.
W trakcie seminarium mowa będzie również o pewnych różnicach występujących w obu systemach prawnych.
Systematyczne omawianie przeprowadzanych interwencji policyjnych w pasie nadgranicznym, pozwala na wypracowanie algorytmów postępowania w konkretnych sytuacjach. Zdobyta w słupskiej Szkole Policji wiedza da wymierne korzyści podczas realizacji wspólnie wykonywanych zadań w rejonach przygranicznych. Wiedza ta będzie również przekazywana kolejnym policjantom, którzy wdrażani będą do służby w międzynarodowych patrolach.
Seminarium zakończy się w piątek, po południu.
Realizacja kolejnej edycji seminarium nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego, którego udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja od kilku lat wspomaga organizację seminariów, w których uczestniczą polscy i niemieccy policjanci ze Szkoły Policji w Słupsku i Prezydium Policji landu Brandenburgia we Frankfurcie.
(24.6.2013)