Aktualności

21. Turniej Par Patrolowych - podsumowanie i multimedia

Patrol z Białegostoku: sierż. Tomasz Cybulski i st.post. Piotr Kozłowski - w klasyfikacji indywidualnej i reprezentacja Komendy Wojewódzkiej w Lublinie - w klasyfikacji drużynowej - to triumfatorzy XXI. edycji Turnieju Par Patrolowych "Patrol Roku". W ostatnim dniu turnieju policjanci rywalizowali na torze przeszkód.



Klasyfikacja generalna



Klasyfikacja druzynowa


Konkurencja 5 - tor przeszkód



Wyniki konkurencji 5

Konkurencja "Policyjny Tor Przeszkód", w porównaniu do poprzednich edycji, została całkowicie zmieniona. Przez ostatnich kilkanaście lat policjanci co roku pokonywali ten sam tor zawierający szereg przeszkód, jedna po drugiej. Aby przybliżyć tor do przeszkód, z jakimi policjanci spotykają się w codziennej służbie patrolowo-interwencyjnej, wytyczono go na całym terenie Szkoły Policji. Przy jego tworzeniu uwzględniono zatem takie elementy, które wymagają od policjanta konkretnych umiejętności jak chociażby: szybkiej orientacji w terenie, dokonywania właściwych wyborów trasy pościgu, taktycznego pokonywania naturalnych przeszkód czy posługiwania się bronią w sytuacji fizycznego zmęczenia. Konkurencja składała się z dynamicznej jazdy pojazdem służbowym, polegającej na slalomie pomiędzy 5 pachołkami, parkowania przodem i tyłem, biegu z przeszkodami naturalnymi na długości około 700 m oraz strzelania do celu z amunicji barwiącej.



Drugi dzień reprezentacje policjantów prewencji ze wszystkich Komend Wojewódzkich i Komendy Stołecznej rywalizowały o miano „Patrolu Roku”. W słupskiej Szkole Policji trwają zmagania w ramach XXI. edycji Turniej Par Patrolowych. Policjanci wykazywalisię w czwartek wiedzą zawodową podczas testu oraz uczestniczyli w interwencjach policyjnych.



Wyniki po czterech konkurencjach


Konkurencja 4 - interwencje policyjne



Wyniki konkurencji 4

    

Konkurencja przeprowadzanie interwencji policyjnych wraz z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej ma charakter interdyscyplinarny i polega na praktycznym wykorzystaniu wiedzy oraz umiejętności policjantów w symulowanych sytuacjach. Ocenie podlegają między innymi takie umiejętności jak: taktyka przeprowadzania interwencji, procedury prawne, bezpieczeństwo wykonania czynności, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, komunikacja interpersonalna. Czas na przeprowadzenie interwencji jest ustalony i nie może przekroczyć 25 minut. Po upływie tego czasu konkurencja jest przerywana przez komisję sędziowską, a patrol uzyskuje wynik punktowy aktualny do czasu przerwania konkurencji.

W skład interwencji wchodzi również udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, której celem jest ocena praktycznych umiejętności ratowania życia człowieka. Zadaniem startujących policjantów jest między innymi: ocena zdarzenia, wykonanie czynności zabezpieczających, ocena funkcji życiowych, właściwe postępowanie po ewentualnym przywróceniu funkcji życiowych.

Do przeprowadzenia konkurencji wykorzystywane są nowoczesne pomieszczenia symulacyjne Szkoły Policji w Słupsku oraz znajdujący się w nich pełny monitoring, zarównoo wizyjny jak i foniczny.


Konkurencja 3 - test wiedzy zawodowej



Wyniki po trzech konkurencjach



Wyniki konkurencji 3

Test wiedzy zawodowej obejmuje bardzo szeroką problematykę służby prewencyjnej, dotykając między innymi takich zagadnień jak: zasady, zadania i taktykę pełnienia służby patrolowej, zasady przeprowadzania interwencji policyjnych, broń palną i inne środki przymusu bezpośredniego, legitymowanie osób, zatrzymywanie osób, przeszukanie i czynności zbliżone do przeszukania, psychologiczno-socjologiczne aspekty interwencji policyjnych, konwojowanie osób i przedmiotów wartościowych, udzielanie pomocy i asysty organowi egzekucyjnemu, kwalifikację zdarzeń mających postać przestępstwa lub wykroczenia oraz postępowanie w sytuacji ich zaistnienia, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzania kontroli drogowej, prawa człowieka i etykę zawodową, kryminalistyczno-kryminologiczne aspekty pracy policjanta prewencji.

Test wiedzy, przygotowywany jest przez Zespół Ekspertów i zawiera 100 pytań. Każde pytanie testu składa się z trzonu i czterech wariantów odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Każdy z policjantów test rozwiązuje oddzielnie. Suma punktów uzyskanych w teście przez patrol jest podstawą do klasyfikacji w tej konkurencji.




Reprezentacje policjantów prewencji ze wszystkich Komend Wojewódzkich i Komendy Stołecznej rywalizują o miano „Patrolu Roku”. W słupskiej Szkole Policji rozpoczęły się trzydniowe zmagania w ramach XXI. edycji Turniej Par Patrolowych.

W pierwszym dniu zmagań policjanci rywalizowali w strzelaniu i stosowaniu technik obezwładniania.



Wyniki po pierwszym dniu.


Konkurencja 2 – techniki obezwładniania



Wyniki konkurencji 2

Konkurencja obejmuje techniki obezwładniania osób określone w programie szkolenia zawodowego podstawowego dla policjantów. Każdy policjant z patrolu losuje założenie, w którym są wskazane po dwie techniki do wykonania. Pierwsze zadanie wykonuje dowódca patrolu. Osobą atakującą jest partner z patrolu. Każdą prezentowaną technikę policjant musi zakończyć założeniem kajdanek.
Rozpoczęcie ataku i obrony następuje bezpośrednio po sygnale dźwiękowym sędziego technicznego.

Nowością tegorocznego, XXI. finału jest to, że każda prezentowana technika jest oceniana przez komisję sędziowską dwutorowo, tj. realność działania osoby atakującej pod względem: realnego dystansu ataku, właściwej płaszczyzny ataku, właściwej struktury ruchu zbieżnej z wylosowanym założeniem, dynamiki wykonania ataku oraz pod kątem jakości wykonania przez policjanta wylosowanej techniki pod względem: skuteczności, dynamiki, realności jej wykonania, bezpieczeństwa dla wykonującego oraz dla osoby atakującej. Podział taki ma na celu wyeliminowanie sytuacji w których atak jednego z policjantów posiadał więcej cel wyreżyserowanej sytuacji, niż gwałtownego ataku. Niniejszy zabieg na w stopniu maksymalnym urealnić tę konkurencję.

Sędziowie techniki prezentowane przez finalistów Zawodów oceniali w skali punktowej od 0 do 10. Na notę składały się: ocena realności działania osoby atakującej od 0 do 4, ocena jakości wykonania przez policjanta wylosowanej techniki od 0 do 6.


Konkurencja 1 – strzelanie sytuacyjne



Wyniki konkurencji 1

Po załadowaniu przez policjantów z patrolu amunicji do dwóch magazynków, przystępują oni do strzelania polegającego na oddaniu zza osłony po sześć strzałów do tarczy oddalającej się (tarcza oddala się z odległości 10 m na odległość 25 m). Następnie za osłoną policjanci dokonują wymiany magazynka, po czym ponownie zza osłony oddają po sześć strzałów do celów ukazujących się (tarcze ukazują się w odległości 15 m).

Wato zwrócić uwagę na to, że elementem utrudniającym strzelanie mogą być sygnały akustyczne (odgłosy strzałów, sygnały pojazdu uprzywilejowanego, itp.). Podstawą klasyfikacji w konkurencji jest suma punktów uzyskanych łącznie za trafienia w cel przez policjantów patrolu.

Komisja sędziowska może nie przyznać punktów w tej konkurencji za: rażące naruszenie przez patrol warunków bezpieczeństwa, wysunięcie podczas strzelania więcej niż połowy ciała zza zasłony, trafienie w tarczę imitującą osobę postronną. Konkurencja ma na celu sprawdzenie umiejętności posługiwania się bronią i przede wszystkim umiejętności celnego strzelania.


       

Turniejowe konkurencje to: strzelanie, techniki obezwładniania osób, interwencje policyjne, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, teoretyczny sprawdzian z wiedzy zawodowej oraz pokonywanie policyjnego toru przeszkód. Konkurencja strzelecka ma charakter strzelania sytuacyjnego. Policjanci oddają strzały zza osłony do ukazujących się tarcz strzeleckich.

Słupski turniej to jedna z prestiżowych policyjnych imprez, która pozwala ocenić poziom i wskazać dalsze kierunki doskonalenia pracy policjantów. O tym, jaki jest obraz Policji w oczach społeczeństwa w dużej mierze decyduje właśnie praca policjantów prewencji i ich postawa w trakcie podejmowanych działań.

Wyniki uzyskiwane przez uczestników pozwalają określać nowe potrzeby szkoleniowe dla jednostek terenowych. Konkurencją, którą w tym roku poddano całkowitej zmianie jest ,,Policyjny Tor Przeszkód”. Konkurencja ta ma w sposób maksymalny odzwierciedlać specyfikę warunków w jakich policjanci pełnią codzienną służbę patrolowo-interwencyjną.

(26.9.2014)

Powrót na górę strony