Aktualności

Ratownicze fakultety

image Zdarzenia drogowe, w tym wypadki drogowe z udziałem dzieci stanowią specyficzny rodzaj zdarzeń. Na miejscu takiego wypadku często jest panika, płacz, krzyk dziecka i rodziców, którzy krzyczą Ratujcie moje dziecko! Policjant będący na miejscu takiego zdarzenia zobowiązany jest podjąć czynności zapewniając bezpieczeństwo własne oraz innych, w tym uczestników zdarzenia.

We wtorek, w godzinach popołudniowych słuchacze Szkoły Policji w Słupsku uczestniczyli w dodatkowych zajęciach w ramach Koła Prewencji i Ruchu Drogowego oraz Koła Ratownictwa. Słuchacze zostali zapoznani z problematyką prawidłowego przewożenia dzieci w pojazdach oraz jakie konsekwencje mogą ponieść kierujący z tego tytułu. Ponadto wspomniano o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa przez kierującego oraz pasażerów, a także kto ponosi odpowiedzialność za tego rodzaju wykroczenia drogowe. Na zajęciach przedstawiono słuchaczom statystykę zdarzeń drogowych-wypadków drogowych, w których ofiarami są dzieci w różnych przedziałach wiekowych oraz najczęstsze przyczyny tych zdarzeń. Zaprezentowano także sposób postępowania z małym dzieckiem w sytuacjach traumatycznych np. jak podjąć rozmowę, jak odwrócić uwagę dziecka.

w trakcie zajęć słuchacze mieli też możliwość przećwiczenia techniki udzielania pomocy dziecku, które zostało potrącone przez pojazd. Zwrócono szczególną uwagę na bezpieczeństwo własne oraz osób uczestniczących w zdarzeniu drogowym, zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz ustalanie okoliczności mających wpływ na prawidłowy przebieg dalszych czynności procesowych.
W ramach zajęć słuchacze zapoznali się także z algorytmem udzielenia pomocy niemowlętom umieszczonym w foteliku, a szczególnie, w jaki sposób należy dokonać oceny wstępnej poszkodowanego w wyniku wypadku drogowego.
Zajęcia przeprowadzili mł.asp. Anna Synak z Zakładu Prewencji i Ruchu Drogowego oraz sierż.sztab. Michał Kurdziel z Zakładu Ogólnozawodowego.

(15.1.2014)

Powrót na górę strony