Ćwiczenia z ratownictwa taktycznego
Warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy w warunkach dużego zagrożenia taktycznego odbywały się wczoraj w kilu miejscach na terenie Szkoły Policji. Ćwiczących słuchaczy szkolenia podstawowego można było spotkać w salach wykładowych, na korytarzach oraz na policyjnym torze przeszkód.
Na początku szkolenia, trakcie krótkiego wykładu, przestawiono główne zasady działania ratowniczego zgodnie z założeniami TCCC (Tactical Comabat Casualty Care) oraz omówiono różnice pomiędzy udzielaniem pomocy w warunkach działań wojskowych i policyjnych. Następnie uczestnicy ćwiczyli postępowanie ratownicze na poszczególnych stacjach:
- metody zakładania staz taktycznych typu C.A.T i SOFTT-W z wykorzystaniem naturalnych osłon, jak również przy wsparciu partnera, - metody autopomocy i obsługi broni jedną ręką w sytuacji, gdy sami zostaną ranni, - jak zbadać poszkodowanego w strefie niebezpiecznej, - metody odpierania czynnej napaści na funkcjonariuszy z jednoczesnym udzielaniem pomocy osobie rannej, - ewakuacji nasobnej i wyjścia ze strefy zagrożenia, - ewakuacji osoby rannej z pojazdu z jednoczesnym odpieraniem ataku przeciwnika prowadzonego przy użyciu broni palnej.
Zajęcia pokazały jak istotnym elementem jest nabycie odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu podstaw ratownictwa taktycznego, taktyki i techniki interwencji oraz posługiwaniem się bonią palną. Uczestnikom zaprezentowano użycie opatrunku OLAES w zaopatrywaniu ran głęboko penetrujących tak zwaną metodą „pakowania rany”. Wykładowcy przypominali również o zasadach zaopatrywania ran w obrębie klatki piersiowej. Ponadto pokazano jak łatwym i szybkim elementem jest udrożnienie dróg oddechowych osoby poszkodowanej przy użyciu rurki nosowo-gardłowej.
Warsztaty odbyły się dzięki zaangażowaniu wykładowców: st.sierż. Michała Kurdziela - Zakład Ogólnozawodowy), mł.asp. Jakuba Sawickiego i podinsp. Krzysztofa Plumbauma - Zakład Interwencji Policyjnych, asp. Mariusza Zaczyńskiego Oddziały Prewencji Policji w Warszawie i funkcjonariusza Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Gdańsku.
(14.5.2013)