Aktualności

Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

image W debacie oraz warsztatach szkoleniowych, dotyczących międzynarodowych aspektów zapobiegania i zwalczania przestępczości handlu ludźmi jak również świadczenia pomocy ofiarom tego typu przestępstw uczestniczył wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej słupskiej Szkoły Policji. Wśród uczestników obecni również zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Rokita oraz zastępca Dyrektora CBŚ KGP mł. insp. Zbigniew Maj. Spotkanie zostało zorganizowane w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Polska jest sygnatariuszem wielu umów międzynarodowych i konwencji, mających na celu obronę praw człowieka. Jednym z ważniejszym traktatów międzynarodowych jest ten dotyczący handlu ludźmi. To właśnie w protokole uzupełniającym do Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej z 2000 roku zawarto zapisy o zapobieganiu, zwalczaniu oraz karaniu handlu ludźmi, w szczególności kobietami i dziećmi.

Handel ludźmi, zwłaszcza kobietami i dziećmi przynosi zyski porównywalne z handlem bronią i narkotykami - dziś liczy się je w miliardach euro i dolarów. Dla grup przestępczych jest to jednak proceder znacznie mniej ryzykowny ponieważ ściganie tego rodzaju przestępczości wciąż nie jest priorytetem, nawet dla Interpolu czy Europolu.
Handel Ludźmi jest też trudniejszy do wykrycia. Samochód z kilkoma kobietami przekraczającymi granicę nie budzi podejrzeń, że to ofiary przestępstwa. Handlu ludźmi nie wytropią psy, nie wykryją specjalistyczne urządzenia. Ofiary wyposażane są w legalne dokumenty, a obawa o utratę życia (również przez najbliższych) skutecznie zamyka im usta.

Doświadczenie pokazuje iż środowisko przestępcze jest niezwykle elastyczne i w razie „wpadki” szybko zmienia metody działania. Sytuacja taka wymusza na Policji poszukiwanie nowych metod zwalczania tego rodzaju przestępstw.
Innym niezwykle ważnym aspektem skutecznego działania Policji jest wymiana informacji i doświadczeń z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa.
Podczas szkoleń i warsztatów funkcjonariusze różnych służb oraz organizacji pozarządowych dzielili się doświadczeniami oraz wypracowywali algorytmy działania w różnych sytuacjach. Bez tego elementu skuteczna walka z handlem ludźmi nie jest możliwa.

(29.10.2012)

Powrót na górę strony