Policjanci w Zakładzie Karnym
Przez kilka godzin grupa 40 słuchaczy Szkoły Policji w Słupsku przebywała w Zakładzie Karnym w Czarnem. Celem wizyty było poznanie specyfiki pracy funkcjonariuszy służby więziennej oraz poznanie form oddziaływań wychowawczych, stosowanych w resocjalizacji przebywających tam więźniów.
Na początku wizyty dyrektor Zakładu Karnego mjr Wojciech Brzozowski w ramach omówił istotę funkcjonowania i organizację Służby Więziennej w Polsce, z jednoczesną analizą przepisów Kodeksu Karnego Wykonawczego. Następnie zastępca dyrektora ppłk Tadeusz Bednarski przedstawił historię Zakładu Karnego w Czarnem, w trakcie której przytaczał wiele anegdot i sytuacji, które miały miejsce podczas jego 38-letniej służby w tym miejscu. Omówił również niezwykle szczegółowo wybuch i tłumienie buntu, do którego doszło w 1989 roku. To traumatyczne wydarzenie wymusiło zmianę przepisów w zakresie więziennictwa w Polsce oraz diametralnie przebudowało strukturę organizacyjną samego Zakładu.
Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie terenu Zakładu Karnego. Słuchacze mieli możliwości zobaczenia miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwykłych obywateli jak i policjantów, między innymi oddziału terapeutycznego dla osób z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. Niezwykle ważne było to, że teren oddziału prezentował mjr Karol Krzyżanowski - psycholog odpowiedzialny za jego funkcjonowanie, który merytorycznie odpowiadał na zadawane przez słuchaczy pytania.
Słuchacze zostali również oprowadzeni po terenie poszczególnych oddziałów. Mieli okazję wejść do cel dla osadzonych szczególnie niebezpiecznych, tak zwanych ”enek”, którzy po terenie Zakładu poruszają się w pomarańczowych kombinezonach. Niewiele osób wie, iż właśnie w Zakładzie Karnym w Czarnem znajduje się jedyny w Polsce więzienny oddział szpitalny będący jednocześnie hospicjum dla nieuleczalnie chorych osadzonych.
Słuchacze złożyli również wizyt w szkole dla osadzonych. Na terenie Zakładu funkcjonuje szkoła podstawowa i średnia oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie więźniowie w ramach odbywania wyroku, mogą uzyskać zawód kucharza czy fryzjera. Słuchacze mieli możliwości bezpośredniej obserwacji więźniów podczas takich zajęć.
Niezwykle ważnym elementem procesu resocjalizacji więźniów jest możliwość pracy. Na terenie więzienia znajdują się dwa duże zakłady pracy, które przy produkcji okien i mebli zatrudniają łącznie ponad 200 skazanych.
Na koniec wizyty ppłk Tadeusz Bednarski zaprezentował oraz skrótowo omówił, okalający Zakład mur oraz system zabezpieczeń technicznych i elektronicznych.
Wizytę przygotował i zrealizował podkom. Przemysław Kaczorowski - wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej, jeden z opiekunów „Koła Prawno-Kryminalistycznego”.
(4.5.2012)